Samsung zanotował spadek i przepowiada ciężki rok 2016. Skupi się na innych produktach

Samsung zanotował spadek i przepowiada ciężki rok 2016. Skupi się na innych produktach
Źródło zdjęć: © Wirtualna Polska

01.02.2016 14:43, aktual.: 01.02.2016 15:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Południowokoreański koncern Samsung ogłosił w większy niż początkowo prognozowano spadek dochodów w czwartym kwartale, na co wpływ miało m.in. globalne spowolnienie. Firma w najbliższym czasie nie spodziewa się poprawy sytuacji.

Samsung poinformował, że zysk netto w okresie od października do grudnia spadł o 4. proc. względem zeszłego roku i wyniósł 2,7 mld dolarów. W tym okresie firma odnotowała wzrost sprzedaży o 1 proc., a przychód operacyjny na poziomie 16 proc.

Agencja Associated Press podkreśla, że gorsze wyniki finansowe są związane ze spowolnieniem i mniejszym popytem na rynku półprzewodników, które stanowią istotny element biznesu południowokoreańskiego koncernu. Do tej pory zyski z tej dziedziny równoważyły straty odnotowywane przy sprzedaży smartfonów - dodaje AP.

Analitycy podkreślają, że spowolnienie na światowych rynkach dotknęło nie tylko Samsunga, ale także jego głównego rywala na rynku urządzeń mobilnych - amerykański koncern Apple. AP przypominają, że Samsung jest jednym z dostawców elementów elektronicznych wykorzystywanych przy produkcji m.in. iPhone'ów. Południowokoreańska firma jest największym na świecie producentem układów pamięci, wykorzystywanych w komputerach osobistych i urządzeniach mobilnych.

W całym 201. roku Samsung zarobił 15,8 mld dolarów, co stanowi spadek o 19 proc. względem poprzedniego roku; jest to też najsłabszy wynik od czterech lat. To drugi rok z rzędu ze spadkami rocznymi w przychodach netto. Władze firmy przewidują, że obecny rok prawdopodobnie będzie też trudny.

Samsung wskazał, że w najbliższym czasie zacznie koncentrować się na projektowaniu i tworzeniu nowych wyświetlaczy, które charakteryzować się będą m.in. przeźroczystością i elastycznością. Dodatkowo koncern chce inwestować w technologie wykorzystywane w medycynie i domach.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)