Samsung otwiera w Warszawie pracownię EduLab. Pomoże dzieciom w nauce
Firma Samsung kontynuuje swoje działania na rzecz wsparcia rodziców i nauczycieli w świadomym budowaniu zdrowych nawyków cyfrowych u najmłodszych użytkowników. W tym celu stworzyła Samsung EduLab – przestrzeń, która umożliwia wsparcie kreatywnego rozwoju dzieci.
12.03.2019 10:31
Pracowania znajduje się w Szkole Podstawowej nr 234 im. Juliana Tuwima w Warszawie.
W swoich działaniach Samsung zawsze przykłada dużą wagę do kwestii związanych z edukacją i potrzebami społecznymi. Od 2013 roku prowadzi program Mistrzowie Kodowania, w ramach którego zorganizowano już setki spotkań dla dzieci i rodziców, popularyzujących naukę programowania. Z pomocą ekspertów i praktyków powstały także dwa poradniki: „Aktywności na Start” oraz „Rodzinny przewodnik po cyfrowym świecie”, w których rodzice znajdą niezbędne informacje dotyczące korzystania z nowych technologii oraz gotowe pomysły na wspólne spędzanie czasu z dzieckiem w formie zabaw, stanowiących wstęp do nauki kodowania.
W 2019 roku firma postanowiła pójść o krok dalej i poszerzyć zakres swoich działań w ramach nowej inicjatywy Samsung Well Connected. To globalne działanie z obszaru społecznej odpowiedzialności biznesu, którego celem jest wspieranie różnych grup osób w świadomym budowaniu cyfrowych nawyków.
Jednym z elementów wspierających inicjatywę Well Connected jest uruchomienie nowoczesnej przestrzeni edukacyjnej Samsung EduLab. To innowacyjna pracownia, której głównym celem jest wspieranie rodziców i nauczycieli w świadomym i bezpiecznym wprowadzaniu dzieci w świat nowych technologii, a uczniów – w kształtowaniu właściwych nawyków cyfrowych.
– Kompetencje cyfrowe są dziś niezbędne w edukacji młodych ludzi. Pomagają w rozwoju komunikacji, umiejętności językowych, a także w obszarze matematyki i przedmiotów ścisłych. Wspieramy młodzież i ich nauczycieli w pozyskiwaniu wiedzy o nowoczesnych technologiach poprzez różne projekty. Samsung EduLab jest jednym z nich. Naszym działaniom przyświeca główny cel – wysoka jakość edukacji w naszych szkołach, dzięki której dzieci i młodzież mogą rozwinąć swój potencjał – mówi Renata Kaznowska, Wiceprezydent Warszawy.
– Cieszymy się, że firma Samsung wybrała naszą placówkę do stworzenia tak innowacyjnej przestrzeni. Mamy nadzieję, że pracownia EduLab stanie się pomostem współpracy między nami a rodzicami oraz będzie pomocna przy wspieraniu rozwoju uczniów i poszerzaniu ich kompetencji w bezpiecznym i świadomym korzystaniu z cyfrowych narzędzi – dodaje Monika Fiuk, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 234.
Pracownia wyposażona będzie w najnowsze rozwiązania technologiczne, takie jak tablica interaktywna Samsung FL!P, tablety, smartfony czy gogle VR. Produkty będą wykorzystywane w codziennym procesie edukacyjnym.
W ramach EduLab prowadzone będą różnorodne działania, takie jak np. lekcje otwarte czy szkolenia dla kadry pedagogicznej. Rodzice będą mogli przejść przez cykl warsztatów podzielonych na trzy moduły. Pierwszy z nich, pod nazwą “Ja i technologia”, dotyczyć będzie diagnozowania własnych nawyków i rytuałów korzystania z cyfrowych narzędzi.
Kolejny poświęcony będzie faktom i mitom, które są związane z mobilnymi technologiami i Internetem. Ostatni zaś pozwoli rodzicom przyjrzeć się roli nowych technologii w życiu ich rodzin. Cały projekt odbywać się będzie przy wsparciu psychologów zajmujących się tematyką rozwoju dzieci oraz wpływu nowych technologii na codzienne funkcjonowanie człowieka.
– Chciałabym świadomie wprowadzać swoją córkę w świat technologii – mówi Anna Karczewska, mama Kornelii z klasy 1 a. – Tego typu przestrzeń daje mi, jako rodzicowi, szansę, by wspierać swoją pociechę, w nabywaniu zdrowych nawyków cyfrowych już od najmłodszych lat. Mam nadzieję, że stanie się także miejscem inspiracji do kreatywnego spędzania czasu. Bardzo się cieszę, że takie rzeczy dzieją się w szkole.
Mimo że pracowania Samsung EduLab jest zlokalizowana na terenie szkoły, to jednocześnie wykracza poza standardową działalność placówki. Będzie to przestrzeń do wymiany doświadczeń i współpracy uczniów, rodziców i nauczycieli. Przy okazji dobre praktyki wypracowane w EduLab mogą stać się wzorcowym modelem działania dla innych szkół i grup zainteresowanych wspieraniem rodziców w ich wychowawczej roli, a nauczycieli w obszarze budowania dobrych relacji z rodzicami.