Samsung Galaxy S 4 - doczekaliśmy się!

Samsung Galaxy S 4 - doczekaliśmy się!
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

15.03.2013 01:15, aktual.: 15.03.2013 08:17

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Oficjalna premiera nowego smartfona odbyła się w Nowym Jorku, gdzie Samsung pokazał swój telefon tłumowi widzów

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Oficjalna premiera nowego smartfona odbyła się w Nowym Jorku, gdzie Samsung pokazał swój telefon tłumowi widzów. Zanim jednak podamy wszystkie szczegóły specyfikacji i rozbierzemy tego niezwykle oczekiwanego smartfona na części pierwsze, przypomnijmy sobie historię największych, koreańskich konkurentów iPhone'a.

Każdy model coraz bardziej popularny

Pierwszy Galaxy S (GT-i9000. pokazany został w marcu 2010 roku i sprzedał się w ponad 24 mln egzemplarzy, z czego 10 mln znalazło nabywców w pierwszych 7 miesiącach od premiery. Po niekwestionowanym sukcesie tego modelu, w kwietniu 2011, Samsung zaprezentował Galaxy S II, który sprzedał się w ponad 40 mln egzemplarzy, osiągając 10 mln w ciągu pierwszych 5 miesięcy. W maju 2012 na rynku pojawił się Samsung Galaxy S III i osiągnął rekordową sprzedaż 20 mln egzemplarzy zaledwie w 100 dni od premiery. Do dzisiaj sprzedaż Galaxy S III przekroczyła już dawno 40 mln. Czy kolejnej wersji flagowego smartfona Samsunga uda się pobić rekord poprzednika?

Specyfikacja Samsunga Galaxy S 4

Samsung Galaxy S 4 jest lżejszy i smuklejszy od poprzednika. Posiada obudowę wykonaną z poliwęglanu i dostępny będzie w dwóch kolorach: czarnym i białym, a właściwie "black mist" (ang. "czarna mgła") i "white frost" (ang. "biały mróz"). Zgodnie z tym, co przypuszczaliśmy na podstawie wcześniejszych przecieków, ekran nowego Samsunga to Super AMOLED o rozdzielczości 192. x 1080 px i przekątnej 5 cali, co przekłada się na zagęszczenie pikseli wynoszące 441 ppi. Z pewnością nikogo nie zaskoczy fakt, że ekran pokryto najnowszą wersją odpornego na zarysowania szkła Corning Gorilla Glass 3. Całość ma wymiary 136,6 x 69,8 x 7,9 mm i waży 130 g.

Sporo spekulacji krążyło przed premierą wokół jednostki centralnej nowego smartfona. Ostatecznie Samsung Galaxy S 4 posiada czterordzeniowy procesor taktowany z częstotliwością 1,9 GHz lub ośmiordzeniowy 1,6 GHz, zależnie od kraju, w którym będzie sprzedawany. Całość wspierana jest przez 2 GB pamięci RAM LPDDR3. W kwestii przechowywania danych, Samsung przygotował trzy wersje telefonu o pojemności: 16, 32 lub 64 GB. W przeciwieństwie do swoich konkurentów, Koreańczycy nie zdecydowali się jednak na rezygnację z gniazda microSD, więc przestrzeń na dane będziemy mogli powiększyć o kolejne 64 GB za pomocą kart pamięci. Oczywiście nie zapomniano również o takich standardach jak Bluetooth 4.0 BLE, WiFi 802.11 a/b/g/n/ac, NFC czy złącze microUSB. Ciekawostką jest wbudowana dioda podczerwieni, która zapewni funkcję pilota zdalnego sterowania i pozwoli na obsługę za pomocą smartfonu różnych urządzeń, takich jak choćby telewizory.

Ciekawostką jest bogaty zestaw sensorów. Oprócz czujnika zbliżeniowego, światła czy akcelerometru, na pokładzie SGS4 znalazł się żyrokompas, barometr, termometr, czujnik wilgotności oraz sensory IR umożliwiające interpretowanie gestów.

Obraz

Samsung stawia na megapiksele

Z przodu obudowy znajdziemy kamerę do wideorozmów o rozdzielczości 2 Mpx, a z tyłu 1. Mpx obiektyw aparatu z autofokusem i diodą LED w roli lampy błyskowej. Samsung, w odróżnieniu od HTC, które niedawno również pokazało swój flagowy model smartfonu, zdecydowanie stawia na rozmiar zdjęć, a nie ich jakość przy słabych warunkach oświetleniowych. Oczywiście aparat pozwala również nagrywać filmy w rozdzielczości Full HD. Nowością jest możliwość wykonywania zdjęć i nagrywania filmów jednocześnie za pomocą obu obiektywów - dzięki temu możemy znaleźć się na zdjęciu lub filmie, które sami wykonujemy. Samsung zastosował również rozwiązanie, podobne do tego co widzieliśmy choćby w HTC One - wymazywanie osób. Funkcja ta pozwala wymazać niechcianą osobę z kadru i w inteligentny sposób wypełnić powstałą w ten sposób wolną przestrzeń na zdjęciu. Kolejną nową funkcją jest "Drama shot". Aparat w tym trybie wykona 100 ujęć w czasie 4 sekund, co pozwoli nam wybrać najlepszy moment dynamicznej sceny, a także skomponować zdjęcie
przedstawiające ruch. Co ciekawe, rozbudowana została także funkcja wideokonferencji. Teraz podczas rozmów wideo można przekazywać obraz z obu kamer jednocześnie.

Kolejny wysyp nowych funkcji

Tym, co stanowiło o przewadze Samsunga Galaxy S III nad konkurencją, była nie tylko dobra specyfikacja, ale przede wszystkim bardzo pomysłowe i przydatne funkcje telefonu. W Samsungu Galaxy S 4 również nie zabrakło "inteligentnych" rozwiązań. Przede wszystkim zobaczyliśmy funkcje Air Gesture i Air View, które pozwalają obsługiwać smartfon nie dotykając bezpośrednio ekranu - wystarczy, że poruszamy palcem w niewielkiej odległości nad nim. Poza tym zaprezentowano automatycznego tłumacza S Translator, który potrafi w locie przekładać tekst pisany i mówiony w dowolnych kombinacjach między 9 językami (włoskim, francuskim, niemieckim, hiszpańskim, japońskim, chińskim, koreańskim, portugalskim i angielskim - niestety wsparcia dla języka polskiego brak). Aby jednak jednoznacznie ocenić, jak to się sprawdza w praktyce, będziemy musieli poczekać do momentu aż otrzymamy telefon do dłuższych testów.

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest inteligentna pauza - zatrzymywanie odtwarzania filmu, gdy nie patrzymy na ekran. Nie zabrakło również sterowania smartfonem za pomocą głosu, a funkcje automatycznego dostosowywania parametrów ekranu do warunków otoczenia i wyświetlanej zawartości zostały rozszerzone również na sterowanie ustawieniami audio. Całkiem obiecująco wygląda również S Health. Jest to zestaw czujników wbudowanych w smartfon, który systematycznie i automatycznie monitoruje dane dotyczące naszego zdrowia, warunki zewnętrzne i inne zmienne wpływające na nasze samopoczucie. Ciekawostką dla dbających o linię będzie funkcja automatycznego liczenia spalanych kalorii. Smartfon po całym aktywnym dniu je podliczy. Warto też wspomnieć o nowej funkcji Group Play, która umożliwia zsynchronizowane słuchanie tej samej muzyki na kilku urządzeniach jednocześnie.

Jedno czego nie poznaliśmy podczas oficjalnej prezentacji nowego telefonu Samsunga to cena. Ta jednak zawsze była konkurencyjna, spodziewamy się więc że tak samo będzie w przypadku Galaxy S 4. Smartfon będzie dostępny w wersji 3G i 4G LTE i ma trafić do sprzedaży już w kwietniu.

Źródło: GB, SW, WP.PL

gb,sw/gb,sw/gb

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (477)
Zobacz także