Samsung EYECAN+ - mysz sterowana wzrokiem dla osób niepełnosprawnych

Samsung EYECAN+ - mysz sterowana wzrokiem dla osób niepełnosprawnych

Samsung EYECAN+ - mysz sterowana wzrokiem dla osób niepełnosprawnych
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
27.11.2014 15:43

Samsung pokazał drugą generację sterowanej wzrokiem myszy komputerowej EYECAN+, która umożliwia niepełnosprawnym użytkownikom pisanie, edycję tekstów oraz przeglądanie Internetu z wykorzystaniem prostych ruchów oka. EYECAN+ to pierwsze urządzenie tego rodzaju niewymagające zakładania na siebie żadnych dodatkowych przyrządów, takich jak np. okulary.

Mysz EYECAN+ to jednoczęściowe, przenośne urządzenie w formie skrzynki umieszczanej pod monitorem, która bezprzewodowo rejestruje ruchy gałki ocznej użytkownika i przetwarza je na ruchy kursora na ekranie.

Samsung nie zamierza komercjalizować EYECAN+, jednak wyprodukuje ograniczoną liczbę egzemplarzy urządzenia, aby przekazać je organizacjom charytatywnym. Zarówno technologia, jak i konstrukcja EYECAN+ zostaną wkrótce upublicznione i udostępnione firmom oraz instytucjom, które chciałby wprowadzić mysz sterowaną wzrokiem na rynek.

Korzystanie z myszy wymaga jedynie od użytkownika, aby znajdował się w odległości od 6. do 70 cm od ekranu monitora. Bez znaczenia jest natomiast jego pozycja, która może być zarówno siedząca jak i leżąca. Kalibracja jest konieczna tylko przy pierwszym użyciu, ponieważ urządzenie zapamiętuje charakterystyczne cechy oczu każdego użytkownika. Czułość można wyregulować na etapie kalibracji lub w trakcie użytkowania.

Po kalibracji na monitorze pojawia się interfejs użytkownika z 18 poleceniami w prostokątnym lub kołowym menu (do wyboru). Oba rodzaje menu można skonfigurować tak, aby przez cały czas były wyświetlane na pierwszym planie. Wszystkie 18 poleceń można uruchamiać ruchem gałki ocznej i mrugnięciem - wystarczy spojrzeć na odpowiednią ikonę i mrugnąć jeden raz. Dostępne polecenia to między innymi: „kopiuj”, „wklej”, „wybierz wszystko”, „przeciągnij i upuść”, „przewiń” oraz „zbliż”. Można także tworzyć dodatkowe polecenia odpowiadające kombinacjom klawiszy - np. „zamknij program” (Alt+F4) czy „drukuj” (Ctrl+P).

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)