Safari dla Windows i Mac OS X - jest finalna wersja 3.1

Safari dla Windows i Mac OS X - jest finalna wersja 3.1

Safari dla Windows i Mac OS X - jest finalna wersja 3.1
Źródło zdjęć: © Apple
18.03.2008 18:30, aktualizacja: 19.03.2008 10:04

Firma Apple udostępniła końcowe wydanie 3.1 swojej przeglądarki internetowej Safari dla systemu operacyjnego Windows i Mac OS X. Firma z Cupertino przekonuje, że aplikacja ładuje strony niemal dwa razy szybciej niż Internet Explorer 7 i 1,7 razy szybciej niż Firefox 2 ( nie mówiąc już o Operze 9, którą rzekomo pozostawia w pobitym polu ). Czy rzeczywiście?

Jak informuje Apple, Safari 3.1 charakteryzuje się odświeżonym silnikiem ( WebKit ), a jedną z nowości jest np. możliwość automatycznej instalacji niestandardowych czcionek w przypadku otwarcia strony wykorzystującej takie czcionki. Przeglądarka w większym stopniu obsługuje język HTML 5. np. tagi video i audio. Ciekawą opcją jest autouzupełnianie formularzy internetowych w oparciu o dane z wizytówki książki adresowej lub dane wprowadzone do wcześniej wypełnianego formularza. Zaskakuje jednak brak przycisku "otwórz na nowej karcie", choć sama przeglądarka oczywiście umożliwia przeglądanie stron w na wielu kartach w jednym oknie, a sama funkcja dostępna jest w menu i pod klawiszem skrótu.

Obraz
© Wysoki wynik testu ACID3 (fot. IDG)

Safari dla Windows, pierwotnie w wersji beta, ujrzała światło dzienne podczas otwarcia ubiegłorocznej konferencji WWDC ( World Wide Developers Conference ) - zaprezentował ją sam szef firmy Apple - Steve Jobs. Na starcie Safari nie pokazała się ze zbyt dobrej strony - tylko przez jeden wieczór wykryto w niej sześć usterek. Już wtedy, a było to w czerwcu 2007 r. przyjrzeliśmy się, czy Safari 3 może zagrozić pozycji innych przeglądarek dla Windows. Wnioski dla tej aplikacji nie były optymistyczne - http://www.pcworld.pl/news/113519.html.

Wydanie 3.1 w teście Acid3, który już zdobył sobie miano pogromcy przeglądarek - http://www.pcworld.pl/news/142687.html, uzyskuje niezły wynik, ale i tak nie udaje mu się przejść testu pomyślnie ( w tym konkretnym przypadku testowaliśmy wydanie dla Windows XP ).

Przeglądarkę poddaliśmy również testowi SunSpider JavaScript Benchmark - http://webkit.org/perf/sunspider-0.9/sunspider.html sprawdzającemu szybkość aplikacji w obsłudze popularnych na nowoczesnych witrynach WWW skryptów JS. W tym przypadku platformą testową był system Windows Vista SP1. W porównaniu z wynikami uzyskanymi w tym systemie przez inne przeglądarki ( szczegółowo opisaliśmy je w cyklu testów Najlepsza przeglądarka to Firefox 3, a najgorsza to... - http://www.pcworld.pl/news/142932.html ) Safari 3.1 wypada tylko minimalnie gorzej od Firefoksa 3 (z wynikami testów można zapoznać się tutaj)
.

Aplikacja ma jednak czasem kłopoty z poprawnym renderingiem stron WWW - problemy sprawiło jej np. wyświetlenie niektórych elementów serwisu pcworld.pl:

Aplikacja dostępna jest w języku polskim.

Więcej informacji: Apple - http://www.apple.com/pl

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)