Są szkoły, które wciąż używają Amigi 2000

Są szkoły, które wciąż używają Amigi 2000

Są szkoły, które wciąż używają Amigi 2000
Źródło zdjęć: © Fotolia / udonsuki
15.06.2015 09:48, aktualizacja: 15.06.2015 11:11

Mnóstwo osób czy instytucji wciąż używa komputerów pracujących pod kontrolą Windows XP, mimo oficjalnego braku wsparcia ze strony Microsoftu. Ale to pikuś w porównaniu z systemem sterowania klimatyzacją w zespole szkół w Stanach Zjednoczonych.

System sterowania ogrzewaniem i klimatyzacją 19 szkół należących do Grand Rapids Public School District (a więc obejmujący całą dzielnicę!) oparty jest na komputerze... Commodore Amiga 2000. Dla przypomnienia - to urządzenie wprowadzone na rynek pod koniec lat 80! To znaczy, że jest to komputer starszy od wszystkich uczniów, a także zapewne niektórych nauczycieli.

Obraz
© (fot. chip.pl)

Mało tego, komunikacja między poszczególnymi szkołami odbywa się za pomocą starego modemu Commodore Modem 1200 a także drogą radiową (zazwyczaj skutecznie, chyba że przeszkadzają w tym używane przez niektórych krótkofalówki).

Cały system został opracowany i wyposażony w specjalnie napisane oprogramowanie przez jednego z licealistów, który obecnie skończył już szkołę. W razie awarii jedynym ratunkiem ma być kontakt z twórcą systemu, z nadzieją, że będzie w stanie jej zaradzić. System działa jednak na tyle niezawodnie, że na razie nie było takiej potrzeby.

Czemu jednak szkoły trwają przy takim, dość nietypowym rozwiązaniu technicznym? Powód jest niezwykle prosty - wymiana całego systemu na nowy kosztować będzie około 2 milionów dolarów, a władze dzielnicy na razie nie dysponują taką kwotą, którą mogłyby przeznaczyć na ten konkretny cel. Pomóc ma dopiero emisja specjalnych obligacji na sumę 175 milionów dolarów. Część z tych pieniędzy ma zostać wykorzystana na zastąpienie działającego nadal sprawnie komputera mocno zakorzenionego jeszcze w poprzednim stuleciu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)