Są starsze niż egipskie piramidy. Nie stworzył ich człowiek
Piramidy Euseigne w szwajcarskich Alpach to spektakularne formacje geologiczne powstałe przez erozję. Szacuje się, że powstały nawet 80 tys. lat temu, wobec czego są starsze niż piramidy w Gizie.
Piramidy Euseigne, położone w dolinie Val d'Hérens w szwajcarskich Alpach, to niezwykłe formacje geologiczne, które powstały w wyniku naturalnych procesów erozyjnych. Te imponujące struktury, sięgające 10-15 metrów wysokości, zostały ukształtowane pod koniec ostatniej epoki lodowcowej, około 80-10 tys. lat temu. Są więc starsze od piramid w Egipcie.
Proces powstawania piramid
Portal IFL Science wyjaśnia, że proces powstawania wspomnianych formacji rozpoczął się od cofania się lodowców. Ich jęzory pozostawiły ogromne ilości miękkiego materiału zwanego moreną, w którym osadzone były twardsze głazy. Z czasem deszcz i woda z topniejącego lodu wypłukały miękkie osady, odsłaniając twarde głazy, które chronią kolumny przed dalszą erozją.
Piramidy Euseigne zostały wpisane w 1983 r. do Szwajcarskiego Federalnego Rejestru Krajobrazów i Pomników Przyrody o Znaczeniu Narodowym. To wyróżnienie podkreśla ich unikalność i znaczenie jako symbolu przemijania, ponieważ struktury te będą nadal erodować, aż w końcu znikną.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Unikalne formacje geologiczne
Takie formacje geologiczne, określane w języku angielskim jako hoodoo, tent rock czy fairy chimney, występują w różnych częściach świata, gdzie specyficzne warunki geologiczne tworzą kombinację twardszych i miększych warstw skalnych. Przykłady można znaleźć w Parku Narodowym Bryce Canyon w Utah oraz w Kapadocji w Turcji.
Piramidy Euseigne to nie tylko atrakcja turystyczna, ale także ważny element dziedzictwa geologicznego, który przyciąga badaczy i turystów z całego świata. Dzięki drodze górskiej, która przebiega przez te formacje, można je podziwiać z bliska, co czyni je jeszcze bardziej fascynującymi.