Są już pierwsi chętni na system operacyjny Google

Są już pierwsi chętni na system operacyjny Google

Są już pierwsi chętni na system operacyjny Google
09.07.2009 15:05, aktualizacja: 10.07.2009 10:17

W oficjalnym blogu firma Google przedstawiła partnerów projektu Chrome OS. Acer, Asus, Freescale, Hewlett-Packard, Lenovo, Qualcomm, Texas Instruments i Toshiba – to niektórzy producenci sprzętu chcący dostarczać urządzenia, na których miałby działać zapowiedziany wczoraj system operacyjny. Kolejną firma partnerską jest producent oprogramowania Adobe. Pierwsze urządzenia z Chrome OS mają się pojawić w drugiej połowie 2010 roku.

System operacyjny Google Chrome OS ma działać na maszynach z procesorami x8. i ARM. Jego fundamentem jest kernel Linux z nowym menedżerem okien. Chrome OS jest projektowany przede wszystkim z myślą o netbookach, ale da się go też zainstalować na innym sprzęcie.

Jak podkreśla Google, Chrome OS będzie projektem otwartoźródłowym; kod systemu ma być upubliczniony jeszcze w tym roku. Firma zapowiada, że będzie współpracować ze społecznością Open Source i wspomina o możliwości zatrudnienia specjalistów od software'u, którzy chcieliby zająć się na pełnym etacie rozwojem nowego systemu operacyjnego.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)