Polskie drony FlyEye. Wylatały już tysiące godzin
Na koniec 2023 r. operatorzy Grup Rozpoznania Obrazowego WOT, grup BSP i sekcji bezpieczeństwa lotów wykonali 6 tys. godzin nalotu na wielozadaniowych bezzałogowych systemach latających klasy mini FlyEye 3.0 od Grupy WB.
15.01.2024 19:49
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Od 2019 r. Wojska Obrony Terytorialnej stale rozwijają potencjał jaki leży w wykorzystaniu bezzałogowych statków powietrznych klasy mini, czyli FlyEye. Na koniec 2023 r. operatorzy Grup Rozpoznania Obrazowego WOT, grup BSP i sekcji bezpieczeństwa lotów wykonali 6 tys. godzin nalotu.
Bezzałogowe systemy latające zostały opracowane m.in. do obserwacji pola walki, kierowania artylerią, retransmisji sygnału, patrolowania granic lub monitoringu infrastruktury krytycznej. Dzięki systematycznej rozbudowie etatowych struktur odpowiedzialnych za wykorzystanie tego typu sprzętu, tzw. grup rozpoznania obrazowego (GRO), grup BSP oraz sekcji bezpieczeństwa lotów WOT może pochwalić się już 6 tys. godzin wykonanych nalotów oraz wyszkoleniem ponad 70 pilotów BSP.
Dla porównania, do sierpnia 2022 r., przeszkolonych zostało ponad 50 operatorów BSP, którzy wylatali wówczas blisko 4 tys. godzin.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wykorzystujący w swojej codziennej pracy piloci BSP chwalą polski system FlyEye, przede wszystkim za możliwość jego wszechstronnego wykorzystania. Bezzałogowe statki powietrzne klasy mini najlepiej sprawdzają się w warunkach bojowych. Dodatkowo posiadają one odporność nawet na bardzo silne oddziaływanie środków walki radioelektronicznej. Mają również stosunkowo duży zasięg łącza radiowego, bo aż do 180 km oraz posiadają dualną głowicę z zamocowanymi kamerami. Pierwsza z nich to kamera telewizyjna, która służy do monitorowania wybranego obszaru w świetle dziennym. Druga to niechłodzona kamera termowizyjna, wykorzystywana głównie do działań nocnych.
FlyEye opracowany przez spółkę Flytronic (wchodzącą w skład Grupy WB) to górnopłat, który ma 3,6 m rozpiętości skrzydeł, 1,8 m długości i masę startową 12 kg (dzięki konstrukcji kompozytowej). Napędzany pojedynczym silnikiem elektrycznym rozpędza się do 60-120 km/h, na pułapie do 3,5 tys. m i ma zasięg do 50 km przy łączu radiowym i do 300 km, przy przemieszczeniu stacji kontroli i kierowania. Bezpilotowiec może znajdować się w powietrzu przez maksymalnie ponad 2,5 godziny.
Od 2010 r. Grupa WB dostarczyła do Wojska Polskiego łącznie 41 zestawów liczących 168 FlyEye, które trafiły do Wojsk Specjalnych, Wojsk Lądowych i Wojsk Obrony Terytorialnej. 4 grudnia 2023 r. Grupa WB przekazała z końcem listopada pięć zestawów zmodernizowanych FlyEye w najnowszej wersji 3.6.
5 września 2023 r., MON zatwierdził umowę ramową na dostawę blisko 1700 bezzałogowców FlyEye w ramach kolejnych umów wykonawczych w najnowszych wersjach rozwojowych przedmiotowego systemu (ponad 400 zestawów). Termin realizacji umowy ramowej minie w 2035 r.
Twórz treści i zarabiaj na ich publikacji. Dołącz do WP Kreatora