Rumunia na zakupach. Zamówiono 1000 wozów opancerzonych
Rumuńskie ministerstwo obrony i tureckie przedsiębiorstwo Otokar podpisały umowę na dostarczenie dla rumuńskich sił zbrojnych 1059 lekkich samochodów taktycznych Cobra II 4×4. Wartość umowy to 857 mln euro netto. Poza zwiększeniem zdolności rumuńskiej armii, kontrakt przyniesie Rumunii również korzyści gospodarcze.
Dostawy pojazdów rozpoczną się w czwartym kwartale 2025 r. Kolejne transze będą dostarczane przez okres pięciu lat. Pierwszych 278 wozów zostanie wyprodukowanych w Turcji, a pozostałe powstaną w Rumunii w zakładach utworzonych specjalnie do tego zadania. Ponadto kontrakt obejmuje pakiet wsparcia logistycznego.
Cobra II w szczegółach
Cobra II to wielofunkcyjny pojazd terenowy opracowany przez turecką firmę Otokar. Wóz ma 4,3 m długości, 2,1 m szerokości i 1,8m wysokości. Napędzany jest silnikiem wysokoprężnym Cummins o mocy 271 KM pozwalającym na rozpędzenie się do prędkości 100 km/h na drodze asfaltowej. Pojazd jest wyposażony w elektroniczny układ kontroli trakcji i regulację ciśnienia w oponach ułatwiające poruszanie się po ciężkim terenie. Dobry stosunek mocy silnika do masy pozwala nie tylko na poruszanie się w ciężkim terenie, ale też umożliwia instalację osłon balistycznych i wzmocnionej ochrony przeciwminowej.
Cobra II jest przeznaczona do transportu personelu (maksymalnie 11 osób), misji rozpoznawczych i misji wsparcia. W zależności od konfiguracji wariantu specjalistycznego pojazd może być uzbrojony w karabiny maszynowe kaliber 7,62 mm lub 12,7 mm, a także zdalnie sterowane stanowiska uzbrojenia, w tym uzbrojone w wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych i armaty automatyczne. Inne wyposażenie specjalistyczne może obejmować radar pola walki, kamery termowizyjne czy system aktywnej obrony. Ogółem jak do tej pory opracowano 30 różnych konfiguracji uzbrojenia i sensorów. Nie wiadomo jeszcze, w jakich wariantach zostaną dostarczone pojazdy dla Rumunii.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rumunia stawia na modernizację sił zbrojnych
Według słów rumuńskiego ministra obrony Angela Tîlvăra zakup tureckich pojazdów jest częścią reorganizacji i modernizacji tureckich wojsk lądowych mających na celu wzmocnienie bezpieczeństwa państwa w obliczu agresywnej polityki rosyjskiej i wojny na Ukrainie. Od kilku lat Rumunia intensywnie modernizuje własne siły zbrojne, w wielu aspektach wybierając rozwiązania identyczne jak Polska. Zamówiła już m.in. wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet M142 HIMARS, czołgi podstawowe M1A2 SEPv3 Abrams, systemy przeciwlotnicze Patriot czy myśliwce F-16 i F-35A Lightning II.
Drugim ważnym aspektem transakcji z Turcją jest chęć rewitalizacji lokalnego przemysłu zbrojeniowego. Wyprodukowanie kilkuset pojazdów ma pomóc odbudować lokalne zdolności produkcyjne oraz zapewnić niezależność w serwisowaniu tych wozów. Rumunia nie jest w stanie samodzielnie produkować zaawansowanych systemów uzbrojenia, ale Cobra II jest konstrukcją stosunkowo prostą, więc uruchomienie jej produkcji pozwoli zmodernizować siły zbroje i rozpocząć proces inwestycji w tamtejszy sektor obronny.
Cobra II została wdrożona do produkcji w 2013 r. Od tego czasu wóz wszedł do wyposażenia 20 sił zbrojnych i innych formacji porządku publicznego w trzynastu państwach. Do jego użytkowników zalicza się m.in. Turcja, Arabia Saudyjska czy Ekwador. Poza zadaniami stricte wojskowymi Cobry są wykorzystywane do patrolowania granic czy przez formacje policyjne. Ponadto w maju 2023 r. wozy tego typu zostały zaobserwowane również w Ukrainie.