"Kapelusze" z łososia znów w modzie. Wśród orek wraca trend sprzed blisko 40 lat
W 1987 roku wśród orek pojawiła się dziwna moda. Jedna samica z grupy z północno-wschodniego Pacyfiku zaczęła nosić martwego łososia na głowie. Zachowanie to szybko rozprzestrzeniło się i w krótkim czasie wszystkie orki z tego oraz z okolicznych stad "ozdabiały" głowy "kapeluszami" z martwych ryb. Trend ten nagle się zakończył, ale ostatnie obserwacje pokazały, że "czapki" z łososia znów są w modzie.
02.12.2024 | aktual.: 02.12.2024 13:44
Orki znów zaczęły nosić "czapki" z łososia. W 1987 roku jedna samica z grupy orek z północno-wschodniego Pacyfiku została zauważona z martwym łososiem na głowie. Modę tę szybko podłapały inne orki i w krótkim czasie orki z jej własnego i dwóch innych stad nosiły "czapki" z martwych łososi. Potem, nagle, moda się skończyła. Poza kilkoma przypadkami dostrzeżonymi następnego lata trend noszenia "kapeluszy" z łososia nie był obserwowany. Aż do teraz.
Wróciła moda na "czapki" z łososia
Różne populacje orek na świecie mają odrębne zwyczaje. Dotyczy to przede wszystkim ich diety, ale niektóre mogą również rozwijać niezwykłe i tymczasowe mody i inne osobliwości, które nie wydają się służyć żadnemu oczywistemu celowi. Doskonałym przykładem są chociażby zdarzające się od kilku lat ataki na jachty i łodzie u wybrzeży Półwyspu Iberyjskiego albo noszenie martwych ryb przez grupę orek z północno-wschodniego Pacyfiku.
Niedawne obserwacje pokazały, że "kapelusze" z łososia znów są w modzie. Fotografowie i badacze z zachodniego wybrzeża Ameryki Północnej zauważyli orki z tymi dziwnymi nakryciami głowy w ubiegłym miesiącu. Naukowcy nie mają zielonego pojęcia, dlaczego orki tak się zachowują.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Krótka piłka, czyli iOS vs. Android - Historie Jutra napędza PLAY #4
Badacze uważają, że niedawno zaobserwowane orki z "kapeluszami" z martwych ryb mogą być tymi samymi osobnikami, które blisko 40 lat temu zapoczątkowały trend. – Jest możliwe, że niektóre osobniki, które brały udział w tych zachowaniach, mogły zacząć to ponownie – przyznał Andrew Foote z Uniwersytetu w Oslo w Norwegii.
Jak wyjaśnić dziwne zachowanie orek?
Ale skąd taka dziwna moda? Naukowcy nie mają na to pytanie dobrej odpowiedzi. – Szczerze mówiąc, twoje przypuszczenia są tak samo dobre jak moje – powiedziała Deborah Giles z University of Washington w Seattle w USA, która kieruje również pracami zespołów badawczych w organizacji non-profit Wild Orca.
Naukowcy nazwali te zachowania modą, bo zostały zapoczątkowane przez jednego czy dwa osobniki i z czasem zostały przejęte przez resztę stada oraz okoliczne grupy orek. Gdy trend ten został zaobserwowany, trwał tylko rok. W 1988 roku "kapelusze" z łososia były wśród orek passé.
Uczeni przypuszczają, że moda na łososiowe "kapelusze" może być związana z dużą dostępnością tego rodzaju pożywienia. U północno-zachodnich wybrzeży Stanów Zjednoczonych roi się obecnie od łososi, a ponieważ orki mają pożywienia pod dostatkiem, bawią się nim.
Być może orki noszą martwe ryby na głowach, by zachować je na później. Są doniesienia o obserwacjach orek, które chowały swój posiłek w różnych miejscach. – Widzieliśmy, jak orki noszą duże kawałki pożywienia pod płetwą piersiową, jakby schowane obok ciała — powiedziała Giles. Łosoś jest prawdopodobnie zbyt mały, aby bezpiecznie przenosić go pod płetwą piersiową, więc ssaki morskie mogły wybrać górną część głowy do jego transportu.
Naukowcy planują w przyszłych badaniach skorzystać ze zdalnych pojazdów podwodnych. Drony wyposażone w kamery mogą pomóc monitorować orki noszące "czapki" z łososia w sposób, który nie był możliwy 37 lat temu. – Z czasem możemy zebrać wystarczająco dużo informacji, aby pokazać, że na przykład jeden z nich niósł rybę przez około 30 minut, a następnie ją zjadł — powiedziała Giles.
Źródło: Live Science, IFLScience