Chińscy naukowcy połączyli mózg małpy z komputerem

Chińscy naukowcy przekonują, że udało im się z powodzeniem połączyć mózg małpy z komputerem. Opracowany przez nich interfejs mózg-komputer pozwolił zwierzęciu sterować robotycznym ramieniem wyłącznie za pomocą umysłu. Rozwój tego typu technologii może pomóc osobom niepełnosprawnym fizycznie w interakcji z urządzeniami zewnętrznymi i poprawić jakość ich życia.

małpa
małpa
Źródło zdjęć: © Dziennik Naukowy

Możliwość stworzenia robotycznych kończyn, które moglibyśmy kontrolować za pośrednictwem naszego mózgu od lat rozpala wyobraźnię tak twórców science-fiction, jak i naukowców i inżynierów. Można nawet powiedzieć, że na tej płaszczyźnie trwa swoisty wyścig, w którym, jak się wydaje, na prowadzenie wysunęli się Chińczycy. Otóż zespół uczonych z Nankai University twierdzi, że udało im się połączyć małpę do komputera, co pozwoliło zwierzęciu kontrolować ramię robota za pomocą samego umysłu. Naukowcy z całego świata pracują nad rozwojem podobnej technologii, która mogłaby poprawić jakość życia osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności.

Niestety, badania te nie zostały poddane recenzji i nie można ich zweryfikować niezależnie. Pojawiły się jedynie w oświadczeniu na stronie internetowej uczelni.

Interfejs mózg-komputer

Ambitne plany w rozwoju technologii interfejsów mózg-komputer ma szereg podmiotów na świecie. Wystarczy tutaj wspomnieć o słynnym Neuralinku Elona Muska, którego przedstawiciele stale zapowiadają zdecydowane działania na tej płaszczyźnie. Jednakże działania te jak dotąd spotykały się z krytyką. I to z dwóch głównych powodów. Przede wszystkim sugerowane przez nich operacje przeprowadzane na naczelnych budzą olbrzymie kontrowersje z powodu naruszania tak standardów etycznych, jak i bezpieczeństwa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy warto kupić smartwatch Huawei Watch Ultimate?

Zgodnie z oświadczeniami firmy Neuralink, amerykański podmiot również ma spore sukcesy, choć gorzej jest z dotrzymywaniem terminów realizacji zapowiadanych działań. Przykładowo w grudniu 2022 r. sugerowano, że już w tym roku będą miały miejsce testy na ludziach mające na celu ustanowienie połączenia na linii mózg-komputer. Dotychczas jednak jedyne, co udało się zademonstrować to małpę, która przy pomocy swojego mózgu była w stanie grać w klasycznego ponga na komputerze (więcej na ten temat w tekście: Małpa z implantem w głowie gra w grę wideo za pomocą myśli. Neuralink publikuje nagranie).

Małpa połączona z komputerem

Zupełnie inne podejście przyjęli natomiast naukowcy z Chin. I przede wszystkim, jak się wydaje, już w tej chwili udało im się wyjść w tym swoistym wyścigu na prowadzenie. Oto bowiem udało im się stworzyć interfejs łączący komputer z mózgiem, który pozwala małpie na kontrolowanie robotycznego ramienia. Odbywa się to w następujący sposób: opracowana technologia pozwala na przetworzenie sygnałów EEG (od elektroencefalografia) na instrukcje dla mechanicznego ramienia, którą następnie małpa może wykorzystać celem np. wzięcia w nią pożywienia.

Chinese researchers claim brain-computer interface breakthrough using monkey brain signal

W jaki jednak sposób ustanowiono w ogóle to połączenie? Otóż wykonano niewielkie wkłucie w żyłę szyjną, poprzez którą przez zatokę strzałkową udało się dotrzeć bezpośrednio do kory ruchowej w mózgu. Procedura ta jest minimalnie inwazyjna, lecz naukowcy porównują ją chociażby do założenia stentu. W przeciwieństwie jednak do Elona Muska studzą nieco optymizm w kontekście potencjalnego szybkiego wykorzystania tej metody. Jak bowiem informują, jest to dopiero niewielki krok w całym procesie, natomiast pierwszych testów z udziałem ludzi możemy spodziewać się dopiero za co najmniej 5 lat.

Źródło: IFLScience, fot. RedCoat, CC BY-SA 2.5, via Wikimedia Commons

Źródło artykułu:DziennikNaukowy.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)