Rzuciła pracę w finansach i została...programistką. Demo Day w WP dał jej szansę na start

Młoda, drobna kobieta, która z programowaniem nigdy nie miała nic wspólnego. Skończyła prawo. Pewnego dnia rzuca pracę i stawia wszystko na jedną kartę. Robi kurs programowania, bierze udział w Demo Day organizowanym przez Wirtualną Polskę. Dziś jest jednym z programistów budujących największy portal horyzontalny w Polsce. Poznajcie Katarzynę Osińską.

Rzuciła pracę w finansach i została...programistką. Demo Day w WP dał jej szansę na start
Źródło zdjęć: © WP.PL | WP

Kasia to delikatna, drobna szatynka o radosnych oczach, która nigdy wcześniej nie miała nic wspólnego z żadnym językiem programowania. Jak zaczęła się jej wielka zawodowa przygoda?

Wszystko na jedną kartę

- Skończyłam prawo, w finansach pracowałam jakieś osiem lat - opowiada Kasia Osińska. - Ale czułam, że się nie rozwijam i perspektywa spędzania kolejnych lat stojąc w miejscu była nie dla mnie - dodaje.
Zanim znalazła nowy zawód rzuciła pracę. - Po prostu pewnego dnia stwierdziłam, koniec z tym, to było na początku tego roku - mówi z uśmiechem. - W kwietniu poszłam na kurs, był to kurs bardzo intensywny, dzienny i po pierwszych dwóch, trzech tygodniach kursu wiedziałam już że to jest to, po prostu "złapałam bakcyla" - dodaje.

Kasia dostała szansę w zawodzie składając CV na Demo Day organizowany przez Wirtualną Polskę. – Naprawdę bardzo się ucieszyłam, kiedy zadzwonili – mówi.

Czym jest Demo Day

Demo Day w WP to szansa właśnie dla takich osób, jak Kasia. Takich, które po prostu są dobre w tym co robią i chcą osiągnąć konkretne cele. Na czym polega? - Jak sama nazwa wskazuje to całodniowa akcja, najpierw oprowadzamy uczestników po firmie, pokazujemy im poszczególne działy - mówi Piotr Dżaluk, front-end deweloper i mentor w programie.

Potem zaczyna się ciekawie. - Uczestnicy siadają przy biurkach między nami deweloperami - śmieje się Piotr. - Tak, żeby poczuli, że to jest normalny dzień pracy - dodaje.

Podczas Demo Day młodzi aspirujący programiści dostają do rozwiązania zadanie. - Można je rozwiązać na wiele sposobów i na wielu poziomach, nie trzeba go koniecznie rozwiązać do końca - tłumaczy mentor młodych programistów. Czy zadanie jest trudne? - Średnie, no łatwe nie było - mówi Kasia Osińska. - Ale trzeba przyznać, że Piotrek co chwila podchodził, pytał nas czy jest z czymś problem, byliśmy po prostu "zaopiekowani" - tłumaczy Kasia. - Jesteśmy cały czas do dyspozycji uczestników - mówi jej mentor.

- Demo Day jest skierowany zarówno do studentów ostatnich lat, osób po kursach programistycznych oraz tych które mają już pewne doświadczenia zawodowe. - tłumaczy Michał Jóźwiak, HR Project Manager w WP, odpowiedzialny za ten projekt. – Szukamy talentów, zależy nam na tym, żeby nagradzać kompetencje, konkretne umiejętności – mówi. Tłumaczy też, że Demo Day to często szansa, żeby po raz pierwszy sprawdzić w realu swoje umiejętności a także poznać firmę, jej klimat i ludzi, którzy go tworzą.
- Chcemy pełnego dopasowania pracowników w naszych zespołach. Demo Day to szansa, aby się wzajemnie sprawdzić i podjąć wspólnie decyzję o rozpoczęciu współpracy.W efekcie mamy zadowolonych pracowników, których oczekiwania są spełnione– tłumaczy Michał Jóźwiak.

Kobiety programują inaczej

Kobiet programistek nadal jest mało, w porównaniu do mężczyzn w tym zawodzie. Mimo to wygląda na to, że dzięki inicjatywom takim jak Demo Day, to może się zmienić. - Mam wielu znajomych programistów i oni bardzo lubią pracować z kobietami - mówi Kasia Osińska z WP.

I wcale nie chodzi o to, że zawsze to milej pracować z płcią piękną. - Kobiety po prostu inaczej podchodzą do pewnych problemów. Proponują rozwiązania na które mężczyzna po prostu, by nie wpadł, myślą inaczej, a to wprowadza świeżość - dodaje Kasia.

Kobieta w IT potrzebna od zaraz

Zgodnie z danymi Komisji Europejskiej, gdyby kobiety były reprezentowane w branży informatycznej tak samo licznie, jak mężczyźni, PKB Unii Europejskiej zwiększyłoby się o 9 mld euro rocznie. Dodajmy, że udział sektora ICT w tworzeniu polskiego PKB to obecnie ok. 8 proc., a według szacunków resortu gospodarki do 2020 r. wzrośnie nawet do 15 proc.

Tak dynamiczny rozwój IT powoduje, że na rynku będzie brakować coraz większej liczby programistów i programistek - jak podaje Komisja Europejska, deficyt specjalistów IT w ciągu najbliższych 4 lat może wzrosnąć do 825 tys. Na szczęście, zainteresowanie pań pracą w tym sektorze rośnie. Jak podaje szkoła programowania online Kodilla.com, już teraz odsetek kobiet szkolących się na programistki wynosi blisko 28 proc. i stale wzrasta.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (8)