"Rzeczpospolita": opłaty za treści w wersji online

Od soboty (24 kwietnia) dziennik "Rzeczpospolita" rozpoczął pobieranie opłat za materiały zamieszczane w internetowej wersji dodatku publicystycznego "Plus Minus". Dotychczas wydawca gazety – firma Presspublica – żądała opłat za dodatki "Baza Wiedzy – Archiwum", "Dobra Firma", "Prawo i Gospodarka" oraz "Samorząd".

"Rzeczpospolita": opłaty za treści w wersji online

Redakcja dodatku pisze: "W coraz większym stopniu gazeta nasza dociera do Państwa w formie elektronicznej. Uznajemy zatem, że sprawiedliwe będzie zrównanie sytuacji czytelników płacących za nią w kiosku i czytelników preferujących lekturę na ekranie komputera lub telefonu" i podkreśla, że cena za wersję online jest niższa od kioskowego wydania "Rzeczpospolitej".

Obraz
© (fot. sxc.hu)

Aby wykupić dostęp do treści należy zarejestrować się w bazie użytkowników "Rzeczpospolitej" i po zalogowaniu się wybrać jeden z proponowanych wariantów abonamentu internetowego. Ceny mieszczą się w granicach od 3 złotych (za tydzień) do 4. złotych (za 12 miesięcy).

"Rzeczpospolita" jest pierwszym polskim dziennikiem, który zdecydował się na zastosowanie forsowanego przez Ruperta Murdocha modelu płatnego rozpowszechniania treści w Internecie. Magnat medialny już przed rokiem oświadczył, że czas darmowych treści w Sieci się kończy; należąca do Murdocha News Corporation od czerwca bieżącego roku zamierza pobierać opłaty za internetowe wydania "Timesa" i "Sunday Timesa".

Polska Izba Wydawców Prasy (IWP) chce natomiast ukrócić praktyki nieodpłatnego kopiowania treści gazetowych w Internecie. Ma temu służyć kampania "Szanuję, nie kopiuję" (w której uczestniczy także "Rzeczpospolita") oraz postulowana przez IWP zmiana prawa autorskiego, ułatwiająca zwalczanie piractwa informacyjnego.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

internetgazetanewsy

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (5)