Rzecznicy ochrony danych: system ochrony danych musi być globalny

Rzecznicy ochrony danych: system ochrony danych musi być globalny
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

27.09.2013 08:59, aktual.: 27.09.2013 10:02

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

O stałe miejsce prawa do ochrony danych osobowych w systemie prawa
międzynarodowego upomnieli się uczestnicy odbywającej się w Warszawie 35. Międzynarodowej
Konferencji Rzeczników Ochrony Danych Osobowych i Prywatności, z 68 krajów.

Użytkownicy licznych i często potrzebnych aplikacji internetowych, ułatwiających życie lub służących rozrywce, powinni mieć kontrolę nad swymi danymi, jakie przekazują producentom i dystrybutorom tych aplikacji, nierzadko czyniąc to bezwiednie - wynika z Deklaracji Warszawskiej, dokumentu przyjętego przez Konferencję, która obraduje od poniedziałku. W czwartek obrady dobiegły końca.

Inne uchwalone rezolucje dotyczą kwestii profilowania (pozyskiwania informacji o osobach i zestawiania ich w celu stworzenia profilu), śledzenia w sieci (ang. web tracking), edukacji cyfrowej oraz jawności praktyk w zakresie ochrony danych.

"Zjawisko profilowania powinno być ograniczone do niezbędnego minimum, a obywatele powinni być informowani o tym, że są profilowani - choćby nawet jedynie na podstawie powszechnie dostępnych źródeł" - podkreślają sygnatariusze rezolucji. Informować należy także o tym, kto i w jakim celu gromadzi dane osobowe, jak można się z tą osobą (instytucją) skontaktować oraz jak żądać korekty danych na swój temat.

Omawiając zjawisko web trackingu rzecznicy zwrócili uwagę, że tego typu monitoring zagraża prywatności i służy profilowaniu internautów. Zaapelowali do rządów, organizacji międzynarodowych oraz dostawców usług, aby instytucje te zapewniły priorytet ochronie prywatności nad innymi celami społeczeństwa informacyjnego.

Rzecznicy uznali też, że pilną potrzebą jest stworzenie wiążącego międzynarodowego porozumienia ws. ochrony danych, które zabezpieczy prawa człowieka, ochroni jego prywatność, dane osobowe i zwiększy przejrzystość ich przetwarzania, nie tracąc z pola widzenia równowagi między bezpieczeństwem a interesami gospodarczymi. "Standardy prawne w tym zakresie powinny mieć zasięg globalny" - uznali uczestnicy konferencji.

Honorowy patronat nad 35. Międzynarodową Konferencją Rzeczników Ochrony Danych Osobowych i Prywatności objęli: prezydent Bronisław Komorowski oraz trzy ministerstwa - administracji i cyfryzacji, sprawiedliwości oraz spraw wewnętrznych. PAP była jednym z patronów medialnych konferencji.

Źródło: PAP, SW, WP.PL

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)