Trwa ładowanie...
d1501ov

Rządowy program "Czyste Powietrze" nie działa. Krytyczny raport Polskiego Alarmu Smogowego

Polski Alarm Smogowy ocenił działania rządowego programu "Czyste Powietrze". Pomimo postępów, wciąż jakość powietrza jest przerażająco skandaliczna. Coś faktycznie zrobiono, ale zdecydowanie za mało.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Smog codziennie zatruwa miliony Polaków
Smog codziennie zatruwa miliony Polaków (Fotolia)
d1501ov

Realizacja programu "Czyste Powietrze" woła o pomstę do nieba. Polski Alarm Smogowy przeanalizował działania rządu i wygląda na to, że zrobiono bardzo niewiele. Z jednej strony program dofinansowania wymiany kotłów działa, zmiana prawa również, ale z drugiej strony okazuje się, że egzekwowanie tych dwóch punktów jest niewystarczające.

"Walka" ze smogiem trwa już dwa lata

Na początku 2017 roku rząd poinformował o rozpoczęciu programu "Czyste Powietrze". To 15-punktowy plan walki ze smogiem. Program jest stale monitorowany przez Polski Alarm Smogowy, czyli inicjatywę obywatelską, której celem jest pozbycie się zanieczyszczenia powietrza w kraju.

d1501ov

Eksperci z PAS już trzeci raz przeanalizowali co poczyniono w kierunku programu "Czyste Powietrze". W pięciostopniowej skali oceniono prace od nierozpoczętych do zakończonych. W tej ostatniej nie znalazł się żaden podpunkt. Pełny raport zobaczycie pod tym adresem.

Jak czytamy na stronie Polskiego Alarmu Smogowego: "Od września do końca 2018 r. do programu "Czyste Powietrze" złożono ponad 20 tys. wniosków. Jeśli porównać tę liczbę z liczbą kopcących domów (blisko 4 miliony) to jest to kropla w morzu potrzeb.

Zobacz też: Kalkulator smogu. Sprawdź, ile "wypaliłeś" papierosów

Smog - walczymy, ale kiepsko

d1501ov

Natomiast nie jest tak, że wszystko jest beznadziejnie. Jest coś, co PAS pochwaliło. "Na pozytywną ocenę zasługuje natomiast wprowadzenie ulgi podatkowej dla tych, którzy chcą wymienić kocioł czy ocieplić dom. Również pozytywnie oceniamy uruchomienie pierwszego programu wspierającego osoby najuboższe – Stop Smog."

Najgorzej idzie praca nad mechanizmami egzekwowania prawa.

Interesujesz się technologiami? Opowiedz nam o tym!

Zobacz też: Cybersejf – jak stworzyć bezpieczne hasło?

d1501ov

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco


d1501ov

d1501ov
d1501ov