Rządowi hakerzy zaatakowali stronę... grupy hakerów

Rządowi hakerzy zaatakowali stronę... grupy hakerów
Źródło zdjęć: © Anonymous9000 / Flickr / CC

09.08.2011 10:34

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

AnonPlus - serwis społecznościowy najsłynniejszej grupy hakerskiej Anonymous został zaatakowany przez hakerów związanych z rządem Syrii. Jest to pierwszy tego typu atak na świecie - poinformował magazyn Computerworld.

AnonPlus jest portalem społecznościowym założoną przez najsłynniejszą obecnie hakerską grupę anarchistyczną Anonymous. Na głównej stronie portalu w poniedziałek, 8 sierpnia pojawił się napis "W odpowiedzi na wasz atak na stronę internetową Syryjskiego Ministerstwa Obrony lud Syrii zdecydował się oczyścić Internet z waszej nędznej strony internetowej". Pojawiły się też zdjęcia zabitych i napis "Terroryści zabijają syryjskich żołnierzy i syryjskich cywilów". Komunikat o hackingu AnonPlus zamieściła na serwisie mikroblogowym Twitter nieznana dotąd "Syryjska Armia Elektroniczna".

W nocy z 6 na 7 sierpnia br. grupa Anonynous zaatakowała stronę syryjskiego resortu obrony odwecie za zabijanie cywilów w czasie pokojowych manifestacji przeciwko reżimowi Baszira Al-Asada. Anarchiści z Anonymous umieścili na zaatakowanej stronie komunikat iż "wszystkie reżimy muszą upaść" a zabijający własnych obywateli reżim syryjski "nie będzie pierwszym ani ostatnim".

Grupa Anonymous od 200. roku prowadziła tego typu ataki na witryny internetowe państw arabskich walczących z demonstracjami i protestami żądającymi demokratyzacji. W obecnym roku w czasie wiosennej "rewolucji arabskiej" Anonymous blokowała serwery rządu Tunezji, Egiptu, Bahrajnu, Jemenu, Jordanii, Maroka i Libii. Zaatakowała też serwisy rządowe Anguilli, Brazylii, Zimbabwe, Turcji i Australii. W 2009 roku aktywiści Anonymous zaatakowali strony rządowe Australii za próbę cenzurowania Internetu, oraz wspomogli Irańczyków protestujących przeciwko fałszerstwom wyborów prezydenckich w trakcie "zielonej rewolucji".

Obraz
© (fot. Anonymous9000 / Flickr / CC)

Nigdy dotąd działania hackerów nie spotkały się z tak szybką kontrakcją innych grup hakerskich - jak stwierdzili w wypowiedzi dla Computerworld analitycy z University of Toronto. Dodali oni, że "Syryjska Armia Elektroniczna" to grupa rządowych hackerów odpowiedzialna m.in. za niszczenia stron internetowych przeciwników obecnego rządu Syrii w całym Internecie.

Jak stwierdziła TV CNN po raz pierwszy w historii Internetu rządowi hackerzy przeprowadzili tego typu atak na grupę hakerską. Do tej pory informatycy, pracujący dla rządów, prowadzili tylko działania mające na celu zablokowanie ataków grup hakerskich bądź wyśledzenie ich członków. Nie zamykano też forów internetowych podejrzanych o powiązania ze sławnymi grupami hakerskimi - policje i agencje rządowe traktowały je jako źródło użytecznych informacji o samych hackerach.

Anonymous jest jedną z najsłynniejszych obecnie grup hakerskich. Utworzona w 200. roku wokół forów jak 4Chan i witryn hakerskich, grupa ma luźną strukturę i członków w bardzo wielu państwach świata. Nie jest zarządzana centralnie i prawdopodobnie decyzje o jej działaniach zapadają kolektywnie, choć grupa ma swoich rzeczników, uprawnionych do publikowania oświadczeń w jej imieniu.

Członkowie grupy, przedstawiający się jako "internetowi anarchiści", dokonali wielu ataków DDOS, tzw. odmowy usługi, powodujących zawieszenie działania serwera przez zalanie go żądaniami obsługi przez atakujące komputery. Działania Anonymous rozpoczęły się w 200. roku od ataków na witrynę Habbo i rasisty Hala Turnera z USA.

W 200. roku Anonymous w serii ataków DDOS nazwanych "project Chanology" zablokowała witryny Kościoła Scientologicznego. Biura tej organizacji zostały też zalane spamowymi mailami. W 2010 roku w ramach operacji wspomagania serwisu Wikileaks nazwanej przez grupę Avenge Assange, Anonymous zaatakowali portale Amazon, PayPal, MasterCard, Visa i szwajcarskiego banku PostFinance, które nie przyjmowały funduszy od sympatyków Wikileaks, chcących przyczynić się do utrzymania i rozwoju portalu.

W obecnym roku Anonymous zaczęli także na wielką skalę wykradać i publikować dokumenty i pliki np. 6. tys. e-mali z firmy bezpieczeństwa HBGary Federal, dokumenty z Bank of America, policji hiszpańskiej i NATO oraz antyhakerskiego oddziału policji włoskiej. W trakcie akcji dokonanej w połowie lipca przez policje Hiszpanii, Wlk.Brytanii, amerykańską FBI i Holandii aresztowano 21 osób podejrzanych o organizowanie ataków w ramach tej grupy hakerskiej, co jednak nie zlikwidowało działalności Anonymous.

Źródło artykułu:PAP
Komentarze (4)