"Ryba zagłady" wyrzucona na brzeg. Według legendy zwiastuje kataklizm

"Zwiastun zagłady" wypłynął na brzeg plaży w Kalifornii Dolnej Południowej w Meksyku. Mowa o wstęgorze królewskim, czyli rybie, która ma zapowiadać kataklizm.

Wstęgor królewski w Meksyku
Wstęgor królewski w Meksyku
Źródło zdjęć: © X
Norbert Garbarek

W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie, które udostępniają kolejne profile. Mowa o filmie z regionu Kalifornia Dolna Południowa w Meksyku. To właśnie tam na jednej z plaż pojawiła się ryba mająca być zapowiedzią kataklizmu. To właściwie Regalecus glesne (wstęgor królewski), określany też jako król śledziowy.

Ryba zwiastująca kataklizm

Kiedy tylko wstęgor królewski pojawi się na plaży - media społecznościowe zalewają zapowiedzi nadchodzącej katastrofy. Dlaczego Regalecus glesne jest traktowany jako zwiastun zagłady? Wyjaśnijmy, że określenie "ryby zagłady" pochodzi z mitologii japońskiej ("ryougo no tsukai" oznaczające złego ducha morskich głębin). Początków tej legendy należy szukać w latach 2010-2011 na Filipinach.

To właśnie tam, w podanym okresie, przed trzęsieniem ziemi w Tohoku wody wyrzuciły na brzeg kilkanaście wstęgorów. W lokalnym folklorze utarło się więc, że pojawienie się tych ryb zapowiada katastrofę. Warto jednak zaznaczyć, że nie istnieją ustalenia naukowców, z których wynika, że nadchodzące trzęsienie ziemi (lub inne katastrofy) miałoby jakikolwiek związek z zachowaniem wstęgorów królewskich.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wstęgor królewski

Nie wiadomo, jaką dokładnie długość ma znaleziony w Meksyku okaz, jednak można zauważyć, że nie należy on do największych przedstawicieli tego gatunku. Regalecus glesne może osiągnąć bowiem nawet 8 m długości, choć w przeszłości identyfikowano też okazy długie na 11 m (rekordzista miał mieć 17 m). Maksymalna potwierdzona masa wstęgora przekracza 270 kg, jednak nie można wykluczyć, że istnieją osobniki o większej masie.

Wstęgor królewski to gatunek, który występuje w wielu obszarach na całym świecie. Oznacza to, że można go znaleźć w Oceanie Indyjskim, Atlantyku i wielu morzach. Żyje na głębokości od 20 do 200 m. Jego ciało jest natomiast spłaszczone bocznie, zaś na grzbiecie ma długą płetwę przebiegającą przez całą długość. Pod wodą płetwy wstęgora są czerwone, zaś po wypłynięciu na brzeg tracą odcień.

Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski

wiadomościciekawostkiprzyroda

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (19)