Ruszył portal informacyjny o polskich Żydach

We wtorek zainaugurowano działalność portalu internetowego Wirtualny Sztetl. "Ma on szanse stać się największym na świecie źródłem informacji o polskich Żydach" - powiedział Albert Stankowski z warszawskiego Muzeum Żydów Polskich, które patronuje działalności nowego portalu.

Ruszył portal informacyjny o polskich Żydach

Muzeum Żydów Polskich jest dopiero na etapie tworzenia, nie ma jeszcze własnej siedziby. Portal Wirtualny Sztetl (www.sztetl.org.pl)
jest pierwszą inicjatywą tej placówki, "muzeum bez murów", jak określił to Stankowski.

Nazwa portalu pochodzi od słowa w jidisz oznaczającego małe miasteczko, a także żydowską społeczność je zamieszkującą. Polscy Żydzi w większości żyli właśnie w sztetlach. Na portalu znajdują się informacje o historii, ale i o współczesności tych miejsc. W dniu uruchomienia portalu były w nim informacje o około 80. sztetlach, ale to dopiero początek gromadzenia informacji, jak zapowiedział Stankowski.

Obraz
© (fot. SXC)

Portal wyposażony jest w interaktywne mapy i spis opisanych miasteczek. Po kliknięciu w nazwę danego miejsca otwiera się strona, na której zamieszczono informacje o historii tego miejsca i zamieszkujących go Żydów, zachowanych zabytkach a także galerię zdjęć - współczesnych i archiwalnych. Obecnie portal zawiera ponad 1. tys. zdjęć w większości pochodzących z prywatnych albumów rodzinnych.

Ważną cechą Wirtualnego Sztetla jest możliwość uzupełniania informacji w nim zawartych przez zalogowanych użytkowników. Goście portalu mogą się stać jego twórcami - istnieje możliwość wpisywania danych, wklejania zdjęć a także filmów. W dniu otwarcia portalu ogłoszono konkurs dla młodzieży, na nagranie najciekawszej opowieści starych ludzi o lokalnych społecznościach żydowskich. Nagrania te znajdą się na portalu.

"Interesuje nas nie tylko historia społeczności, ale także losy poszczególnych rodzin, ludzi. Chcemy, aby Wirtualny Sztetl stał się platformą komunikacji, miejscem, gdzie można szukać informacji o swojej rodzinie, wkleić zdjęcia z rodzinnego albumu. Będzie on też nieocenioną pomocą naukową oraz turystyczną. Chcielibyśmy też zainteresować portalem samorządy lokalne, które powinny dbać o zachowanie dziedzictwa kultury żydowskiej" - dodał Stankowski.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)