RS‑28 Szatan 2 – najnowsza broń masowej zagłady z Rosji

Rosjanie odtajnili pierwsze zdjęcie swojego najnowszego dzieła, którego zadaniem jest niesienie zagłady. RS-28 Sarmat lub jak woli nazywać go NATO – Satan 2, to najnowszy balistyczny pocisk zdolny do przenoszenia głowic termojądrowych.

RS-28 Szatan 2 – najnowsza broń masowej zagłady z Rosji
Źródło zdjęć: © Youtube.com/ArmedForcesUpdate
Lop

Jak donosi serwis NBC News, powołując się z kolei na rosyjską agencję informacyjną Sputnik (powiązaną z Kremlem), rakieta RS-28 Sarmat jest w stanie zabrać ze sobą ładunek nuklearny tak potężny, że jego eksplozja byłaby w stanie zniszczyć wszystko na obszarze równym Francji. Tak potężną siłę rażenia ma zestaw 16 głowic o łącznej mocy 40 megaton, czyli aż 2 tys. razy więcej niż użyta w czasie ataku jądrowego na Nagasaki w 1945 r. bomba.

Atmosferę podgrzewa również fakt, że rakieta ma naprawdę imponujący zasięg. Pocisk uzbrojony w głowicę termonuklearną jest w stanie pokonać dystans nawet 10 tys. km. SR-28 w ciągu jednej sekundy pokonuje dystans 7 km i jest skonstruowany w taki sposób, by ominąć tarczę antyrakietową.

Obraz
© makeyev.ru

Wraz ze zdjęciem Rosjanie opublikowali również oświadczenie, w którym możemy przeczytać, że prace nad rakietą trwają od 2011 r., kiedy zostało podpisane porozumienie pomiędzy firmą Makeyev a Rosyjskim Ministerstwem Obrony. W oświadczeniu czytamy również – (...) przyszły system pocisków strategicznych ma na celu efektywnie wypełnić zadania odstraszania nuklearnego przez rosyjskie siły strategiczne.

Do napędu rakiety nośnej użyto najnowszego silnika o oznaczeniu PDU-99, którego testy zakończyły się w sierpniu. Natomiast test głowicy został przeprowadzony w kwietniu 2016 roku.

Rakieta RS-28 Sarmat została opracowana, by zastąpić wysłużone pociski międzykontynentalne RS-36M (w służbie od lat 70. ubiegłego stulecia), określane w kodzie NATO jako Satan. Jedna rakieta jest w stanie zabrać na swój pokład od 10 ciężkich do 16 lekkich głowic nuklearnych o łącznej masie 10 ton.

Jak donosi Russia Today, SR-28 Sarmat ma trafić do służby pod koniec 2018 r. Zaś do końca 2020 r. nowa rakieta ma całkowicie zastąpić wysłużone pociski RS-36M.

Źródło: Russia Today, NBC News

rosjabomba atomowawiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (285)