RPA. Odnaleziono niesamowity diament. Może stać się najdroższym w historii

RPA. Odnaleziono niesamowity diament. Może stać się najdroższym w historii
Źródło zdjęć: © Petra Diamonds
Arkadiusz Stando

25.09.2019 08:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W kopalni Cullinan, Republika Południowej Afryki, znaleziono 20-karatowy, niebieski diament. Jego wartość może pobić dotychczasowe rekordy. Już w tym momencie mówi się o kilkudziesięciu milionach dolarów.

20-karatowy diament wykopano w RPA. Jego dokładna wartość nie została jeszcze określona, ale to będą przynajmniej dziesiątki milionów dolarów. Minerał należy do typu IIb, czyli diamentów zabarwionych borem. To już drugi tego typu diament wykopany w tym roku, ale tym razem znacznie większy. 8 marca odnaleziono kamień typu IIb o wadze 6,12 karata.

Kopania Cullinan słynie z pięknych, błękitnych diamentów, zabarwionych borem. Jednym z najsłynniejszych kamieni jest ten nazwany po nazwie kopalni "Cullinan I" lub "Gwiazda Afryki". Ma ponad 530,2 karatów i do 1985 był największym diamentem świata.

W Cullinan znaleziono już wiele błękitnych diamentów. Jak twierdzą włodarze kopalni, to jedyne miejsce na świecie, gdzie systematycznie można znaleźć te wyjątkowe kamienie. Trudno się nie zgodzić, w tym roku wykopano ich już kilka.

Źródło: Rzeczpospolita

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)