Rozpowszechniali nielegalne pliki. Grozi im 5 lat więzienia

Rozpowszechniali nielegalne pliki. Grozi im 5 lat więzienia

Rozpowszechniali nielegalne pliki. Grozi im 5 lat więzienia
15.02.2010 19:00, aktualizacja: 16.02.2010 09:29

Policjanci zajmujący się namierzaniem osób ściągających i rozpowszechniających w sieci chronione prawem autorskim pliki odnotowali kolejny sukces. Dzięki ich pracy udało się zakończyć działalność trzech młodych mieszkańców powiatu kraśnickiego, którzy prowadzili forum przeznaczone do wymiany nielegalnych filmów i muzyki.

Trzech młodych mieszkańców powiatu kraśnickiego założyło forum internetowe przeznaczone do wymiany nielegalnych plików z muzyką oraz filmami. Znajdowały się one na różnych serwerach, natomiast na forum zamieszczane były prowadzące do nich linki.

Z serwisu korzystało ponad 3. tysięcy aktywnych użytkowników, którzy mogli wybierać pomiędzy kilkuset różnymi filmami. Ponadto do ich dyspozycji administratorzy oddali usługę polegającą na możliwości oglądania filmów w czasie rzeczywistym.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Zgodnie z ustaleniami policji, osoby odpowiedzialne za ten nielegalny proceder zarabiały na reklamodawcach, którzy skuszeni popularnością forum zamieszczali na nim swoje banery reklamowe.

Wczoraj policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie, funkcjonariusze z KPP w Kraśniku oraz pracownicy Fundacji Ochrony Twórczości Audiowizualnej weszli do mieszkań organizatorów pirackiego interesu. Okazali się nimi 21-letni student informatyki oraz jego dwóch kolegów w wieku 1. i 16 lat. Funkcjonariusze podczas przeszukań zabezpieczyli w sumie 6 komputerów oraz ponad 150 płyt DVD i CD z nielegalnie uzyskanymi treściami. Co więcej podobne "wizyty" zostały złożone trzem zidentyfikowanym użytkowników serwisu zamieszkałym na terenie województw mazowieckiego, śląskiego i małopolskiego.
Zabezpieczone materiały zostaną przekazane do dalszej analizy biegłym. 21. i 17-latek zostali po przesłuchaniu zwolnieni do domu, natomiast ich 16-latnim kolegą zajmie się sąd rodzinny i nieletnich. Obecnie trwa proces szacowania strat, które poniosły firmy, producenci i dystrybutorzy oryginalnych utworów filmowych i muzycznych.
Policja przekonuje, że administratorzy pirackiego forum naruszyli przepisy kodeksu karnego oraz ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Może im za to grozić kara nawet 5 lat pozbawienia wolności.

Źródło: Policja.pl

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (640)