Rozpoczęło się spotkanie programistów Hack4Europe

Rozpoczęło się spotkanie programistów Hack4Europe

07.06.2011 14:11

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ponad 20 programistów z całego kraju bierze udział w rozpoczętym we wtorek w
Poznaniu międzynarodowym spotkaniu programistów Hack4Europe. Podczas spotkania budowane będą eksperymentalne aplikacje wykorzystujące dane zebrane przez Fundacje Europeana.

Fundację Europeana tworzą międzynarodowe stowarzyszenia, reprezentujące muzea, archiwa, kolekcje audiowizualne i biblioteki. Fundacja zgromadziła dane na temat prawie 2. milionów obiektów dziedzictwa kulturowego z całej Europy. Są to zarówno publikacje, filmy jak i zabytki, które zostały w sposób wiarygodny opisane przez instytucje, które nimi zarządzają.

Przez dwa dni na podstawie tych danych informatycy mają przygotować aplikacje i programy, które pozwolą na nowatorskie wykorzystanie zgromadzonych w tym zasobie danych.

Podobne spotkania zorganizowane zostaną jeszcze w czerwcu w Sztokholmie, Barcelonie i Londynie.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Uczestnicy hackatonu (maratonu hakerów - czyli programistów - przyp. PAP) w ciągu kilkunastu godzin mają opracować programy komputerowe w trzech kategoriach. W pierwszej kategorii chodzi o oprogramowanie o największej wartości biznesowej, w drugiej o walory społeczne oprogramowania i w trzeciej kategorii oceniana będzie innowacyjność.

"W pierwszej kategorii chodzi o to, aby opracować taki program, dzięki któremu można by na gospodarowaniu zasobem zarobić, druga to taka, która będzie propagowała wiedzę na temat zgromadzonych w zasobie obiektów i trzecia, która w sposób nowatorski pozwoli na korzystanie z zebranych informacji" - powiedział PAP organizator hackatonu Marcin Werla.

Nie wiadomo, jakiego typu programy opracują uczestnicy spotkania.

"Może to być aplikacja na telefon komórkowy, która będzie jego właściciela informował o wartościowych zabytkach w danym mieście, może to być też program, który będzie wiązał obiekty dziedzictwa kulturowego np. z wpisami na portalach społecznościowych" - dodał Marcin Werla.

Najlepsze projekty w poszczególnych kategoriach zostaną nagrodzone, dodatkowo sami uczestnicy wybiorą najlepszy, ich zdaniem, program ze wszystkich przygotowanych.

Cztery wyróżnione programy zostaną ocenione przez specjalistów z Fundacji Europeana i porównane z 1. programami opracowanymi podczas trzech innych spotkań w Barcelonie, Sztokholmie i Londynie. Z tej szesnastki cztery najlepsze oprogramowania zostaną przedstawione podczas Digital Agenda Assembly. Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej i Komisarz Europejski ds. Agendy Cyfrowej Neelie Kroes na specjalnej ceremonii nagrodzi zwycięzców" - powiedział PAP Werla.

Wyniki polskiej edycji Hack4Europe zostaną ogłoszone w środę. Imprezę organizuje Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe i Biblioteka Kórnicką PAN.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)