Rozpoczęła się wielka digitalizacja map

Rozpoczęła się wielka digitalizacja map

Rozpoczęła się wielka digitalizacja map
18.05.2009 10:57

Ruszył międzynarodowy projekt EuropeanaTravel, dzięki któremu w ciągu dwóch lat zostanie zdigitalizowanych ponad milion map, filmów, książek i fotografii o tematyce podróżniczej. Polskim partnerem programu jest Biblioteka Narodowa.

EuropeanaTravel finansowany jest w ramach Unii Europejskiej. Jego celem jest uzupełnienie zawartości portalu Europeana o obiekty pochodzące z europejskich bibliotek narodowych i uniwersyteckich, związane z turystyką i podróżami: mapy, rękopisy, fotografie, filmy, książki i pocztówki o tematyce podróżniczej i turystycznej.

W ramach EuropeanaTravel zdigitalizowane zostaną kolekcje pochodzące z wielu znanych bibliotek narodowych i naukowych z Austrii, Republiki Czeskiej, Estonii, Finlandii, Niemiec, Węgier, Łotwy, Polski, Słowenii, Szwecji i Wielkiej Brytanii.

Zbiory polskie, pochodzące z Biblioteki Narodowej, reprezentowane będą przez bogatą kolekcję przewodników oraz relacji podróżniczych z XIX i początków XX wieku, zbiór pocztówek i fotografii, dokumenty życia społecznego związane z polskimi uzdrowiskami oraz wybór starych druków o tematyce podróżniczej.

"Projekt ten będzie bardzo przydatny nauczycielom i uczniom, podróżnikom i turystom" - uważa dr Jill Cousins, dyrektor biura portalu Europeana w Holenderskiej Bibliotece Królewskiej. "Wiele osób podróżuje dzisiaj bardzo daleko, podczas gdy nasi przodkowie rzadko wychodzili poza obręb własnej wioski. EuropeanaTravel pokaże, w jaki sposób zaszła ta wielka zmiana" - dodała Cousins.

Projekt EuropeanaTravel jest koordynowany przez Bibliotekę Narodową Estonii.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)