Różnorodność biologiczna to klucz do walki z COVID-19 i kolejnymi pandemiami

Różnorodność biologiczna to klucz do walki z COVID-19 i kolejnymi pandemiami

Różnorodność biologiczna to klucz do walki z COVID-19 i kolejnymi pandemiami
Źródło zdjęć: © Getty Images | Sergei Malgavko
Karolina Modzelewska
27.04.2020 16:42, aktualizacja: 27.04.2020 18:04

Groźne wirusy, takie jak SARS-CoV-2, SARS, ale też AIDS, ptasia grypa czy Ebola nie pojawiły się przez przypadek. Odpowiada za nie człowiek i jego ekspansywna ingerencja w naturalne ekosystemy.

Zdaniem prof. geografii Gordona Wolmana z Johns Hopkins University, wiele nowych chorób, które pojawiło się w ostatnim czasie, nie jest dziełem przypadku. Ebola, AIDS, czy zbierający obecnie żniwo Covid-19 to efekt nadmiernej ingerencji w środowisko. Naukowiec zauważa, że w wymiarze globalnym, niekontrolowane wyniki działalności człowieka są często groźniejsze niż działanie samych sił natury.

Zbyt duża ingerencja w naturalne ekosystemy

Podobnie uważa prof. Piotr Skubała z UŚ w Katowicach. Naukowiec przygotował obszerny artykuł na temat wirusów, pandemii SARS-CoV-2 oraz naturalnych ekosystemów, który ukazał się w portalu Nauka w Polsce.

"Różnorodność biologiczna stanowi naturalną "szczepionkę", która zabezpiecza nas przed patogenami. Zachowanie bioróżnorodności i ograniczenie kontaktu zwierząt z ludźmi może ograniczyć rozprzestrzenianie się patogenów" – napisał Skubała.

Zobacz też: Koronawirus wpędził nas w gigantyczny kryzys. I może rozpędzić jeszcze inny – dużo większy.

Naukowcy zaobserwowali wzorzec, który wskazuje, że utrata różnorodności biologicznej jest związana ze zwiększeniem przenoszenia się chorób. Skubała zaznacza: "analiza występowania 12 chorób, w tym gorączki Zachodniego Nilu i boreliozy w ekosystemach na całym świecie wykazała, że w każdym przypadku choroby stały się bardziej powszechne w miarę spadku różnorodności biologicznej".

Winę za rozprzestrzenianie się patogenów nie ponosi wyłącznie ingerowanie człowieka w ekosystemy. Istotna jest również ingerencja w świat dzikich zwierząt, ale i obserwowane zmiany klimatu. Jeśli nic się nie zmieni, w przyszłości może dojść do nowych pandemii.

Recepta na przyszłość

Zdaniem Skubały jednym ze sposób na uniknięcie kolejnych pandemii w przyszłości jest większa dbałość o przyrodę. Konieczna jest odbudowa wyniszczonych ekosystemów, rezygnacja z wykorzystywania dzikich zwierząt oraz przemysłowej hodowli zwierząt.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (171)