Rozmontowałeś stary sprzęt? Grozi ci kara!

Rozmontowałeś stary sprzęt? Grozi ci kara!
Źródło zdjęć: © chip.pl

16.09.2011 09:27, aktual.: 20.09.2011 12:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Od 2006 roku ElektroEko SA zebrało już ponad 200 tysięcy ton elektrośmieci. Stanowi to ponad 60% zebranych odpadów tego typu w Polsce

Wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej, nasz kraj został zobligowany do zbiórki, a także odzysku i recyklingu elektrośmieci. ElektroEko było jedną z pierwszych organizacji odzysku, która rozpoczęła budowę systemu i infrastruktury zbierania i przetwarzania ZSEE.

Robert Wawrzonek, z ElektroEko, podkreśla: _ Organizowane przez nas punkty zbierania przyjmują zużyty sprzęt bezpłatnie. Jedynym wymogiem jest, aby był on kompletny, co oznacza, że nie może być w znacznym stopniu rozebrany, rozkręcony czy zdekompletowany. Warto podkreślić, że wymóg ten wynika z obowiązującego prawa, bowiem ustawa o ZSEE zabrania demontażu poza zakładami przetwarzania. Za nielegalny demontaż grozi kara grzywny nawet do 5000 złotych. Sprzęt zbierany jest do oznakowanych, zielonych kontenerów lub samochodów dostawczych, a następnie trafia do zakładu przetwarzania. W pierwszej kolejności usuwane są wszelkie elementy niebezpieczne, później urządzenia są demontowane w celu uzyskania jednorodnych strumieni odpadów, które poddawane są recyklingowi w wyspecjalizowanych instalacjach. _

Selektywna zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego jest obowiązkiem nałożonym na Polskę poprzez unijną Dyrektywę 2002/96/WE oraz krajowe ustawodawstwo (m.in. Ustawa o ZSEE z 2. lipca 2005 roku). Zgodnie z zapisami prawa wszystkie zużyte urządzenia działające na prąd lub na baterie - m.in.: pralki, lodówki, miksery, mikrofalówki, golarki elektryczne, wiertarki, telefony komórkowe, telewizory, komputery, wideo, a także świetlówki i żarówki energooszczędne - to odpady, których nie można wyrzucać razem z innymi odpadami do śmietnika. Grozi za to kara do 5 tys. zł.

Elektrośmieci wyrzucone do śmietnika lub porzucone w miejscu do tego nieprzeznaczonym zanieczyszczają środowisko stwarzając tym samym zagrożenie dla zdrowia ludzi. Szkodliwe substancje (np. freon w lodówkach, rtęć w świetlówkach i kineskopach), mogą bowiem wydostać się na zewnątrz ze źle zagospodarowanych lub zdemontowanych zużytych urządzeń, a następnie przeniknąć z deszczem do gleby i wód gruntowych. W konsekwencji, niewłaściwe pozbywanie się zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego może w przyszłości przyczynić się do występowania problemów zdrowotnych u ludzi i zwierząt.

Sprawdź, gdzie możesz oddać zużyty sprzęt na tej stronie internetowej.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Windows 8 wprowadza zupełnie nowy system plików

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (392)
Zobacz także