Rozdadzą 2000 laptopów i internet za darmo. Zobacz, czy ci się należy

Rozdadzą 2000 laptopów i internet za darmo. Zobacz, czy ci się należy
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

10.10.2013 13:21, aktual.: 10.10.2013 15:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego przekazuje laptopy dla dwóch tysięcy
niezamożnych rodzin i niepełnosprawnych, zagrożonych wykluczeniem cyfrowym. Obdarowani będą mogli
przez siedem lat bezpłatnie korzystać z internetu.

"To jedyne tego typu przedsięwzięcie w kraju. Można powiedzieć, że przetarliśmy szlaki i w przyszłości z wypracowanych przez nas rozwiązań będą mogły korzystać osoby i środowiska zagrożone wykluczeniem cyfrowym w całym kraju" - powiedział w środę marszałek województwa Piotr Całbecki podczas przekazania sprzętu komputerowego jednej z grup.

Zakup laptopów i bezpłatnego dostępu do łączy internetowych zrealizowano w ramach pierwszej edycji projektu "Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu na terenie województwa kujawsko-pomorskiego". Z pomocy skorzystają rodziny i niepełnosprawni ze 13. gmin, czyli z 95 proc. gmin w województwie.

Gospodarstwa domowe i niepełnosprawni, w tym niewidomi i niedowidzący, otrzymują laptopy i będą mieli zagwarantowane darmowe korzystanie z internetu przez siedem lat. Przewidziano też szkolenia z podstaw obsługi komputera i wsparcie techniczne przez siedem lat.

Z myślą o niepełnosprawnych zakupiono specjalistyczne specjalne laptopy, urządzenia peryferyjne i oprogramowanie. Są to m.in.: laptopy zintegrowane z klawiaturami dla niewidomych posługujących się alfabetem Braille'a, klawiatury z dużymi i kolorowymi klawiszami, myszy pozwalające na obsługiwanie ich ustami, stopami i ustami, programy udźwiękowiające i powiększające obraz.

Przekazywanie sprzętu komputerowego, zakupionego w ramach pierwszej edycji programu, ma zakończyć się 2. października.

Obecnie trwa nabór w wniosków w ramach drugiej edycji programu, w której przewidziano zakup sprzętu komputerowego z dostępem do internetu dla trzech tysięcy gospodarstw rodzin. Przekazanie sprzętu i przeprowadzenie szkoleń przewidziano w pierwszych miesiącach przeszłego roku.

Realizacja projektu "Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu na terenie województwa kujawsko-pomorskiego" kosztować 2. mln zł. Sfinansowana zostanie w 85 proc. z unijnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, a w pozostałej części z budżetu gmin będących partnerami projektu.

Źródło: PAP, SW, WP.PL

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (341)