Rosyjsko-białoruskie ćwiczenia wojskowe przy granicy z Polską

Rosyjsko-białoruskie ćwiczenia wojskowe przy granicy z Polską

Biało niebieskie podkoszulki to znak rozpoznawczy rosyjskich spadochroniarzy.
Biało niebieskie podkoszulki to znak rozpoznawczy rosyjskich spadochroniarzy.
Bolesław Breczko
16.09.2020 14:44, aktualizacja: 01.03.2022 13:54

"Słowiańskie braterstwo", taki kryptonim noszą manewry jednostek spadochronowych Rosji i Białorusi, które trwają przy granicy z Polską.

14 września na poligonie "Brzeski" w Republice Białorusi rozpoczął się pierwszy etap wspólnego białorusko-rosyjskiego ćwiczenia taktycznego "Słowiańskie braterstwo 2020".

Według Ministerstwa Obrony Rosji ćwiczenie ma na celu sprawdzenie możliwości antyterrorystycznych i nie jest skierowane przeciwko innym krajom. Ze strony rosyjskiej biorą w nim udział oddziały strażniczego pułku spadochroniarzy z pskowskiego oddziału lotniczego strażników. Natomiast ze strony białoruskiej ćwiczą żołnierze 38. brygady desantowo-szturmowej białoruskich sił operacji specjalnych.

- My, jako kierownictwo ćwiczenia, staraliśmy się opracować plan, w którym trzeba bezpośrednio współpracować w tych warunkach szkolenia i walki - powiedział dowódca szkolenia pułkownik Władimir Bely. - Wiele zależy od was, abyście mogli zrealizować ten plan. Ale najważniejszym celem, oczywiście, nie jest "sukces", ale to, co wynika z samej nazwy ćwiczenia "Słowiańskie braterstwo". Przecież w tych dwóch tygodniach powinieneś naprawdę zaprzyjaźnić się i zostać bratem, aby po wyjściu móc powiedzieć: "Mam brata na Białorusi albo mam brata w Rosji, w Pskowie". Życzę wam wszystkim powodzenia, spokojnego nieba nad waszą głową i dobrej drogi do zwycięstwa".

W 2020 roku w ćwiczeniu weźmie udział ponad 800 żołnierzy obu państw oraz około 170 jednostek sprzętu wojskowego i specjalnego, w tym wozy bojowe piechoty BMD-4M i BTR-MDM. Manewry potrwają do 25 września.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (78)