Białoruskie wojsko się zbroi i ćwiczy przy granicy z Polską

Rosyjski BTR-82A podczas akcji zbrojnej na Krymie
Rosyjski BTR-82A podczas akcji zbrojnej na Krymie
Źródło zdjęć: © GETTY, Sergei Malgavko/TASS | Sergei Malgavko
Bolesław Breczko

26.08.2020 11:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Białoruś prowadzi ćwiczenia wojskowe przy polskiej granicy na ogromną skalę. Jednocześnie kupuje nowe transportery opancerzone od Rosji.

W trakcie protestów antyprezydenckich, jakie ogarniają Białoruś, wojsko tego kraju prowadzi ćwiczenia zakrojone na szeroką skalę. Głównym punktem manewrów jest obrona granic Białorusi i działania w pobliżu Grodna, które jest oddalone o 80 km od Białegostoku.

25 sierpnia siły powietrzne Białorusi będą patrolowały strefę powietrzną wzdłuż granicy z Polską. W ćwiczeniu obrony Grodna wezmą udział oddziały piechoty zmechanizowanej, pancerne (czołgowe) oraz powietrzno-desantowe.

Na poligonie Obuz-Lesnovsky, oddalonym o 120 km od granicy z Polską, jednostki artyleryjskie 11. brygady zmechanizowanej będą ćwiczyć strzelanie ostrą amunicją. Jednostki 120. brygady zmechanizowanej wesprą ochronę granicy.

Łukaszenka straszy NATO

W czasie trwających protestów na Białorusi prezydent kraju, Aleksander Łukaszenka, stara się wywołać zagrożenie, jakie ma stwarzać NATO. Wg jego słów wojska Sojuszu Północnoatlantyckiego mają "tylko czekać, aby zająć Białoruś". Trwające ćwiczenia wojskowe mają być odpowiedzią na to nieistniejące zagrożenie.

Białoruś się dozbraja

Oprócz tego Ministerstwo Obrony Białorusi kupuje nowy sprzęt. Na trwającym w Moskwie forum przemysłu obronnego Army-2020 Białoruś podpisała umowę na zakup nowych transporterów opancerzonych BTR-82A - poinformowała portal defence-blog.com.

Wozy zakupione w rosyjskiej Arzamaskiej Fabryce Maszyn są modernizacją znanej konstrukcji BTR, która jest szeroko używana przez kraje postradzieckie. BTR-82A mają ulepszony pancerz i ochronę i podniesioną "przeżywalność" na polu walki. Zostały wyposażone w nowy system przeciwpożarowy, klimatyzację dla komfortu załogi.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (115)