Rosyjski satelita Monitor-E spłonął w atmosferze. Wyruszył na orbitę 15 lat temu

Rosyjski satelita spłonął w atmosferze. Jego szczątki wpadły do Atlantyku
Rosyjski satelita spłonął w atmosferze. Jego szczątki wpadły do Atlantyku
Źródło zdjęć: © Pixabay

22.09.2020 15:54, aktual.: 01.03.2022 13:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Rosyjski satelita obserwacyjny Monitor-E spłonął w atmosferze - poinformowało Dowództwo Obrony Północnoamerykańskiej Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej (NORAD). Szczątki obiektu spadły we wtorek rano do Oceanu Atlantyckiego.

Dowództwo Obrony Północnoamerykańskiej Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej (NORAD) poinformowało, że we wtorek 22 września 2020 roku, rosyjski satelita obserwacyjny Monitor-E opuścił swoją orbitę i spłonął w gęstych warstwach atmosfery.

Jak informuje "Rzeczpospolita" powołując się na specjalistyczny serwis SatFlare, szczątki satelity miały spaść nad ranem do Oceanu Atlantyckiego.

Monitor-E został zaprojektowany do pozyskiwania danych operacyjnych z teledetekcji Ziemi, w celu monitorowania środowiska, badań zasobów naturalnych planety, kartografii i działalności gospodarczej - informuje "Rz" powołując się na międzynarodową agencję prasową Interfax.

Satelita o masie startowej 750 kilogramów został wyniesiony na orbitę 26 sierpnia 2005 roku przez rakietę nośną Rokot z kosmodromu Plesieck w obwodzie archangielskim.

Monitor-E został wycofany ze służby w 2011 roku. Powodem takiej decyzji były problemy techniczne satelity.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)