Rosyjski dron Orion sprawdzony w działaniu. Bezzałogowiec zestrzelił cel powietrzny
Orion to pierwszy, produkowany seryjnie rosyjski dron bojowy klasy MALE (Medium Altitude Long Endurance, średniego pułapu o dużej długotrwałości lotu). W grudniu 2021 roku Maszyna zademonstrowała swoje możliwości w roli powietrznego łowcy – dron zaatakował pociskiem kierowanym bezzałogowy śmigłowiec.
29.12.2021 21:47
Rosyjski dron Orion (na rynku wewnętrznym oferowany jako Inochodiec) to – pod względem konfiguracji, zadań i przewidywanych możliwości – odpowiednik amerykańskiego MQ-1 Predator. Został przyjęty na uzbrojenie w marcu 2020 roku, a obecnie jest produkowany seryjnie.
Jak podaje agencja TASS, podczas testów na poligonie Opuk na Półwyspie Kerczeńskim (Krym), Orion zaatakował bezzałogowy, latający cel. Użył do tego pocisku Kornet-EM, będącego wariantem pocisku przeciwpancernego, dostosowanym do atakowania celów powietrznych. Próba zestrzelenia zakończyła się powodzeniem.
Kornet to tylko jeden z rodzajów broni, jakie może przenosić Orion. Bezzałogowiec ma pod skrzydłami i kadłubem po dwa węzły podwieszeń, pozwalające na przenoszenie różnego rodzaju uzbrojenia.
Dron Orion - uzbrojenie
Są to m.in. pociski rakietowe klasy powietrze-ziemia S-8, a także 50- i 100-kilogramowe pociski i bomby kierowane. Prawdopodobnie dron może także przenosić przeciwpancerne pociski kierowane Wichr, jednak jego integracja z tą bronią nie została na razie potwierdzona.
Komentując wyniki Oriona, rosyjski gen. Aleksander Nowikow stwierdził, że bezpilotowiec może z powodzeniem zwalczać m.in. tureckie drony Bayraktar TB2, zakupione m.in. przez siły zbrojne Ukrainy i Polski.