Rosyjska firma kupiła popularny w Polsce komunikator

Rosyjska firma kupiła popularny w Polsce komunikator

Rosyjska firma kupiła popularny w Polsce komunikator
29.04.2010 13:52

Zmagający się ze znacznym spadkiem obrotów usługodawca internetowy AOL sprzedał komunikator ICQ nabywcy z Rosji. Zamiast 300 milionów dolarów, których według moskiewskiej gazety "Wiedomosti" jeszcze niedawno miał żądać AOL, na konto niegdysiejszego potentata internetowego wpłynęło jedynie 187,5 miliona dolarów.

Nabywcą serwisu jest rosyjska firma inwestycyjna Digital Sky Technologies (DST), która po zainwestowaniu w Facebooka zapewniła sobie też ostatnio udziały w przodującej w obszarze gier społecznościowych firmie Zynga. Ponadto DST jest właścicielem największego rosyjskiego dostawcy darmowych kont poczty elektronicznej (mail.ru) i ma udziały w sieci społecznościowej Vkontakte.ru (3. miliony użytkowników). Przejęciem ICQ zainteresowany był ponadto rosyjski koncern Profmedia oraz chińska spółka Tencent.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

ICQ znalazł dobry nowy dom, oświadczył szef AOL Tim Armstrong w środę w Nowym Jorku. Jurij Milner, szef DST, określił przejęcie jako bardzo atrakcyjną możliwość dalszego wzmacniania pozycji firmy w Rosji i Europie Wschodniej. Według AOL z ICQ korzysta obecnie 32 miliony użytkowników miesięcznie. AOL, która została w grudniu ubiegłego roku wydzielona z koncernu Time Warner, a na początku 2010 roku zapowiedziała zamknięcie kilku europejskich oddziałów, opublikowała ponadto w środę dane na temat pierwszego kwartału 2010 roku. W stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku obroty spadły o 23 procent – do 664 milionów dolarów, a zysk netto o 58 procent – do 34,7 miliona dolarów. W przyszłości firma zamierza skoncentrować się przede wszystkim na reklamie internetowej.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (52)