Rosjanie stworzyli specjalnego smartfona. Skorzystają żołnierze i służby

Rosjanie stworzyli specjalnego smartfona. Skorzystają żołnierze i służby

Rosjanie stworzyli specjalnego smartfona. Skorzystają żołnierze i służby
Źródło zdjęć: © Getty Images | Yuri Smityuk
Adam Gaafar
02.12.2021 11:13

Grupa Aquarius (część National Computer Corporation, NCC) we współpracy z Kaspersky Lab opracowała gadżet specjalnego przeznaczenia, który może być używany przez wojsko i służby specjalne – informuje rosyjski dziennik "Kommiersant". Chodzi o bezpieczny smartfon, opisywany przez twórców jako kieszonkowy komputer osobisty (PDA).

Współwłaściciel NCC Aleksander Kalinin przekazał gazecie, że wypuszczono już pierwszą próbną partię 200 urządzeń opartych na systemie operacyjnym firmy Kaspersky Lab. Do końca roku planowane jest wyprodukowanie kolejnych 3 tys. sztuk smarfonów stworzonych z myślą o żołnierzach i służbach specjalnych.

"Całkowicie rosyjskie" urządzenie

Źródła, na które powołuje się "Kommiersant", uważają, że popyt na bezpieczne urządzenia będzie podyktowany rosnącą kontrolą smartfonów osobistych przez funkcjonariuszy wywiadu, ale nie mają one perspektyw na zwykłym, komercyjnym rynku. – Urządzenie umożliwia dostęp do usług korporacyjnych za pośrednictwem aplikacji w trybie chronionym. Jednym z jego elementów są połączenia chronione za pośrednictwem specjalnego oprogramowania – powiedział gazecie Władimir Stiepanow, szef Aquarius.

Smartfony wykorzystują bezpieczny system operacyjny KasperskyOS. Jak informuje rosyjska agencja prasowa TASS, oprogramowanie koncentruje się na branżach "o wysokich wymaganiach w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego, takich jak przemysł, energetyka, administracja rządowa czy transport". Jak się okazuje, ofertę urządzeń z tym systemem można rozszerzyć także na służby mundurowe.

Projekt nowych smartfonów kosztował twórców ponad 1 miliard rubli (ok. 55 mln złotych). Pomysłodawcy liczą, że uda im się również pozyskać klientów wśród państwowych spółek i urzędników. Twórcy nie sprecyzowali, na jakim procesorze działa ich produkt, podkreślając jedynie, że jest on "całkowicie rosyjski" – czytamy w "Kommiersant".

Według źródeł gazety motywacją do stworzenia tego gadżetu były doniesienia, że do sieci wyciekła oficjalna korespondencja prowadzona przez pracowników służb specjalnych za pośrednictwem urządzeń osobistych.

Pomysł na stworzenie oprogramowania KasperskyOS, z którego korzystają nowe rosyjskie smartfony, narodził się 15 lat temu. Jak czytamy na stronie firmy, jest to "wyspecjalizowany system operacyjny przeznaczony dla systemów wbudowanych z restrykcyjnymi wymaganiami dotyczącymi cyberbezpieczeństwa". Kaspersky Lab zapewnia, że system "został zaprojektowany w taki sposób, aby znacznie zmniejszyć możliwości nieudokumentowanej funkcjonalności, a tym samym ograniczyć ryzyko cyberataków".

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie