Rosjanie pracują nad nowym napędem. Wykorzysta znaną mieszankę alkoholu i wody

Rosjanie pracują nad nowym napędem. Wykorzysta znaną mieszankę alkoholu i wody

Rosjanie pracują nad nowym napędem. Wykorzysta znaną mieszankę alkoholu i wody
Źródło zdjęć: © Uniwersytet w Samarze
Arkadiusz Stando
17.09.2018 11:20, aktualizacja: 17.09.2018 12:43

Rosyjscy naukowcy z Uniwersytetu w Samarze opracowali nowy rodzaj napędu dla niewielkich satelitów, zwanych nanosatelitami. Wykorzystuje dobrze znaną mieszaninę wody i alkoholu etylowego w stężeniu 40 proc.

Trwają prace nad rozwojem nowego systemu napędowego dla niewielkich satelitów o rozmiarach 10x10x30 cm, zwanych CubeSat. Naukowcy stwierdzili, że najlepszą mieszanką napędową będzie alkohol etylowy i woda destylowana. Przy czym tego pierwszego składnika ma być równe 40 proc.

Alkohol ma zabezpieczyć mechanizm przed zamarzaniem w warunkach panujących w kosmosie, a konkretnie na niskiej orbicie okołoziemskiej. Rosyjscy naukowcy ocenili tę mieszaninę również jako względnie mało łatwopalną, jak na paliwo. W dodatku nie jest toksyczne, więc w przypadku ewentualnej awarii nie będzie miało szkodliwych skutków dla środowiska.

Dzięki wykorzystaniu mieszanki alkoholowej można znacznie zwiększyć możliwości małych satelitów. Mieszanina jest dosyć lekka, tak jak i jej napęd. Silnik wraz z pełnym zapasem waży zaledwie 1,55 kg, z czego 450 g to alkohol i woda. Napęd jest bardzo wydajny, przez co może służyć satelitom przez lata. Pierwszy prototyp już powstał i przechodzi szczegółowe testy jakościowe przed pierwszym lotem testowym.

Satelity typu CubeSat mogą wykonywać przeróżne misje. Na przykład mogą formować grupę niewielkich maszyn obserwujących Układ Słoneczny w poszukiwaniu obiektów bliskich Ziemi (NEO) i ostrzegając nas przed nadchodzącym niebezpieczeństwem.

Źródło: Space24.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)