Rosjanie pokazali "Sarmatę". Najpotężniejszy hipersoniczny pocisk międzykontynentalny

Rosjanie pokazali "Sarmatę". Najpotężniejszy hipersoniczny pocisk międzykontynentalny

Rosjanie pokazali "Sarmatę". Najpotężniejszy hipersoniczny pocisk międzykontynentalny
Źródło zdjęć: © facebook | Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej
Arkadiusz Stando
23.07.2018 12:00, aktualizacja: 23.07.2018 12:12

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej zaprezentowało swój najnowszy pocisk "Sarmata". Rosjanie zrobili to w dosyć dziwny sposób, gdyż nagranie przedstawiające rakietę opublikowano na portalu Facebook.

Wideo opublikowane przez ministerstwo przedstawia najnowszą rakietę RS-28 "Sarmata". Jest ciężką rakietą zasięgu międzykontynentalnego, mającą zamienić wykorzystywaną aktualnie R-36M2 "Wojewoda" zwaną także przez NATO SS-18 "Satan".

Możliwości systemu rakietowego "Sarmata" umożliwiają znacznie większy zakres zdolności bojowej pocisku. Może korzystać zarówno z ładunków o małej, średniej i wysokiej klasie mocy. RS-28 zostały dopasowane rozmiarami do stosowanych przez Federację Rosyjską silosów rakietowych.

Władimir Putin podczas spotkania z czołowymi urzędnikami przemysłu wojskowego i obronnego w Soczi 18 maja zapowiedział wprowadzenie "Sarmaty". "Systemy, które wzmocnią naszą pozycję strategiczną w niedalekiej przyszłości, mam na myśli głównie system "Sarmata", mają zostać dostarczone armii w 2020 roku" - mówił Prezydent Federacji Rosyjskiej.

Ten hipersoniczny pocisk został opracowany przez firmę Makeyev Rocket Design Bureau. Zasięg rakiety jest praktycznie globalny, to aż 10 900 km. W dodatku przemieszcza się z prędkością Mach 20,7, czyli około 25000 km/h. Może przenosić ładunek o równowartości nawet 8 megaton. Prawdopodobnie seryjna produkcja rakiety "Sarmata" będzie odbywać się na Syberii, w fabryce Krasmasha, w Krasnojarsku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)