Rosjanie na potęgę przerabiają swój sprzęt. Takiego modelu jeszcze nie było
Do sieci trafiły zdjęcia pokazujące kolejną przeróbkę rosyjskiego sprzętu wojskowego. Tym razem żołnierze z armii Putina postanowili zamienić czołg T-62M w pojazd służący do torowania przejścia przez pola minowe. Jest to odpowiedź na liczbę wybuchowych przeszkód, na które Rosjanie trafiają w Ukrainie.
T-62 to pierwszy radziecki czołg podstawowy II generacji, który opracowano pod koniec lat 50. XX wieku. T-62M jest jego zaawansowaną modyfikacją, będącą w służbie od 1983 r. Czołgi te pomimo swojego wieku wciąż pojawiają się w Ukrainie. Niektóre z nich nawet w zmienionej formie. Jeden z takich pojazdów został zauważony w roli maszyny służącej do torowania przejścia przez pola minowe.
Rosjanie modyfikują swoje czołgi
Czołgi T-62M, które Rosjanie wykorzystują do rozminowywania terenu, zyskują dodatkowe wyposażenie, co można zobaczyć na zamieszczonym niżej zdjęciu. Może ono obejmować m.in. systemy rozminowywania takie jak trały przeciwminowe, czy dodatkowe umocnienia pancerza, które zwiększą bezpieczeństwo załogi w przypadku wybuchów. Zadaniem tego typu zmodyfikowanych czołgów jest torowanie drogi innym jednostkom, aby zminimalizować ryzyko potencjalnych strat w ludziach czy sprzęcie.
Jak zostało już wspomniane, czołgi T-62M są unowocześnioną wersją podstawowego T-62, który wszedł do produkcji w 1961 r. w Związku Radzieckim. T-62M został wzbogacony o dodatkowe pancerze reaktywne stosowane do ochrony przed nowoczesnymi pociskami przeciwpancernymi, co znacząco zwiększyło jego przeżywalność na polu walki. Wprowadzone modyfikacje objęły również lepsze systemy kontroli ognia, umożliwiające precyzyjniejsze celowanie nawet w trudnych warunkach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Bo zdrowie jest najważniejsze! Biohacking w służbie ludzkości - Historie Jutra napędza PLAY #2
Choć T-62M nie jest najnowszym projektem, ale nadal odgrywa ważną rolę w wielu armiach, głównie z powodu swojej prostoty i niezawodności. Czołg jest wyposażony w działo kal. 115 mm, dające mu wystarczającą siłę ognia przeciwko starszym modelom czołgów oraz pojazdom opancerzonym. Współczesne modyfikacje pozwoliły na integrację nowoczesnych systemów optoelektronicznych. To z kolei obejmuje skuteczniejsze prowadzenie działań bojowych. Mimo iż na nowoczesnym polu walki T-62M może wydawać się przestarzały, jego niezawodność i łatwość w utrzymaniu czynią go cennym zasobem w wielu krajach.