WP

Rosjanie budują potężne działo laserowe. Zostanie wycelowane w kosmos

Rosyjska firma pracująca dla rosyjskiej agencji kosmicznej Roscosmos informuje o pracach nad budową potężnego działa laserowego. Jego zadaniem będzie niszczenie kosmicznych śmieci. Na razie ujawniono niewiele szczegółów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rosjanie chcą zbudować laser, aby pozbyć się śmieci z kosmosu
Rosjanie chcą zbudować laser, aby pozbyć się śmieci z kosmosu (Edward L. Cooper CC0)
WP

Raport firmy NPK SPP ujawnia prace nad działem laserowym. Projekt jest finansowany przez rosyjski rząd, któremu zależy na sprzątnięciu kosmicznych śmieci z orbity. Oczyszczanie kosmosu w tak ekstrawagancki sposób wydaje się jednak niepotrzebne. Pojawiały się już inne plany oczyszczenia orbity, łatwiejsze, ekonomiczne i nie wymagające opracowywania nowej technologii.

W artykule opublikowanym na portalu Sputnik opisywany był raport przesłany do Rosyjskiej Akademii Nauk. Propozycja opracowana prze naukowców obejmuje budowę działa laserowego na podstawie systemu optycznego. Mimo potwierdzenia raportu, firma nie zgodziła się na komentarz portalowi Sputnik.

Zobacz też: Rosja: Testy międzykontynentalnej rakiety "Sarmat" [WIDEO]

WP

Jak wynika z raportu, naukowcy z NPK SPP zamierzają wykorzystać budowany aktualnie teleskop Altay Optical-Laser Center i przekształcić go w działo laserowe. Urządzenie ma czerpać zasilanie z generatora półprzewodnikowego. Zespół należący do projektu ma jeszcze zadecydować, który model zastosować.

W 2016 roku przeprowadzono dogłębną analizę ilości kosmicznych śmieci na orbicie ziemskiej. Łącznie szacuje się że obiektów wysłanych przez człowieka w kosmos jest łącznie 500 tys. dla elementów powyżej 1 cm. Liczba skraca się do 18 tysięcy, gdy weźmiemy pod uwagę tylko obiekty wykrywalne z Ziemi.

Zobacz także: Rosja buduje swój własny internet. "Jesteśmy gotowi"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

WP
Polub WP Tech
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP