Rosjanie budują inteligentną broń. Rewolucja na polu walki?

Rosjanie budują inteligentną broń. Rewolucja na polu walki?10.07.2017 11:43
Rosjanie budują inteligentną broń. Rewolucja na polu walki?
Źródło zdjęć: © Koncern Kałasznikow | Materiały prasowe

Chyba sami się prosimy o cyberapokalipsę. Kałasznikow, rosyjski koncern zbrojeniowy, postanowił połączyć broń ze sztuczną inteligencją. Celem jest stworzenie broni, która może działać całą dobę bez popełniania błędów. Brzmi dziwnie znajomo, jak fabuła ”Terminatora”.

Na czym dokładnie będzie polegał innowacyjny projekt firmy zbrojeniowej? Sofia Iwanowa, szefowa biura prasowego Koncernu Kałasznikow, powiedziała agencji prasowej TASS, że planują połączyć sprzęt wojskowy z technologią sieci neuronowych.

Tak prezentują się rosyjskie militaria podczas Dnia Zwycięstwa

Dzięki temu karabiny maszynowe będą miały możliwość uczyć się zadań, które zostaną im zlecone. Połączone we wspólnej sieci będą gromadzić kolektywną wiedzę. To oczywiście przekłada się na ich zwiększoną precyzję oraz fakt, że mogą działać całą dobę bez zmęczenia. Oczywiście pojawiły się głosy sprzeciwu. Przede wszystkim, sztuczna inteligencja łatwo wymyka się spod kontroli, jeśli zostawi się jej zbyt dużą autonomię. Zestaw karabinów z siecią neuronową może uznać, że własna, "autorska" metoda jest lepsza od zleconej przez ludzi i po prostu się zbuntować.

Koncern Kałasznikowa zamierza pokazać produkty w nowej serii pod koniec sierpnia, w trakcie targów zbrojeniowych ARMY-2017 w Moskwie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)