Rosja zamyka się na zachodnie technologie

Rosja zamyka się na zachodnie technologie17.08.2014 12:11
Rosja zamyka się na zachodnie technologie
Źródło zdjęć: © chip.pl

Embargo na import żywności z Zachodu to dla zwykłych Rosjan coraz większy problem. I nie jedyny. Oprócz żywnośc rosyjskie władze chcą zablokować napływ zachodnich technologi.

Ostatnio objawiło się to podczas prób aktualizacji pakietu oprogramowania Java podejmowanych masowo przez Rosjan. Wchodząc na stronę amerykańskiej firmy Oracje, zamiast aktualizacji otrzymują oni komunikat o nałożeniu embarga na Rosję, przez co pobranie aktualizacji Javy staje się niemożliwe.

Nikogo, kto śledził poczynania rosyjskich władz, nie powinno to dziwić. Pod koniec lipca agencja Bloomberg informowała, że rosyjski parlament chce wprowadzić nakaz korzystania z oprogramowania i sprzętu komputerowego wyłącznie produkcji rosyjskiej. Przykładem w tej sprawie świecą państwowe instytucje, które już 4 lata temu zaczęły proces przenoszenia się z systemu Windows na zmodyfikowaną, rosyjską wersję Linuxa. Już wkrótce Rosja przestanie również korzystać z procesorów produkcji zachodniej - układy Intela i AMD zostaną zastąpione rosyjskim procesorem Bajkał. Rosjanie obawiają się, że w zachodnim procesorach znajdują się furtki, pozwalające na zdalny dostęp zachodnim służbom wywiadowczym. Tylko czy rosyjscy producenci sprostają potrzebom tamtejszego rynku?

Aktualnie rosyjscy producenci sprzętu pokrywają zaledwie 10% zapotrzebowania jeśli chodzi o rynek lokalny. Nieco lepiej wygląda to, jeśli chodzi o oprogramowanie, gdzie jego lokalni producenci odpowiadają za ok. 1/3 zapotrzebowania.

Zachodnie korporacje również nie są zachwycone decyzją Rosji o izolacji - szybki wzrost, jaki na razie odnotowuje rosyjski rynek, pozwolił zachodnim firmom informatycznym: HP, Microsoftowi, Cisco, IMB, Oracle i SAP zarobić ponad 8 miliardów dolarów w zeszłym roku.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Następca Windows 8.1 już pod koniec września

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)