ycipk-1hkcj0

Rosja: Wiara w wykorzystanie gazociągu OPAL wciąż mocna

We wtorek rosyjski minister energetyki Aleksandr Nowak przekonywał, że obowiązujące procedury prawne pozwolą na pełne wykorzystanie gazociągu OPAL. Jego zdaniem wprowadzone ograniczenia są związane z kwestiami politycznymi.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rosja wierzy w pełne wykorzystanie gazociągu OPAL.
Rosja wierzy w pełne wykorzystanie gazociągu OPAL. (East News, Fot: Alexander Galperin/SPUTNIK Russia/East News)
ycipk-1hkcj0

W trakcie wywiadu z telewizją Rossija24 Aleksandr Nowak stwierdził, że decyzja związana z ograniczeniem przepustowości gazociągu OPAL miała na celu wywarcie presji na Rosji przed negocjacjami z Unią Europejską oraz Ukrainą.

Rosja pełna nadziei

- Dlatego przyjrzymy się i oczekujemy od Komisji Europejskiej działań, które podejmie ona na rzecz obrony swoich decyzji – powiedział Nowak.

ycipk-1hkcj0

Minister energetyki wyraził również nadzieje na pełne wykorzystanie gazociągu OPAL. Świadczą o tym słowa, które padły podczas wywiadu dla Rossija24:

- Jestem przekonany, że jeśli nie dziś, to jutro, zgodnie z rozwojem procesów prawnych, wszystko, jeśli chodzi o gazociąg OPAL wróci na swoje miejsce i gazociąg ten będzie wykorzystywany w pełnym zakresie – dodał.

Gazociąg OPAL: zmienne decyzje

ycipk-1hkcj0

Ostatnie rozmowy gazowe, które odbyły się w Brukseli 19 września, przyniosły podobne ustalenia. Po ich zakończeniu rosyjski minister energetyki twierdził, że Rosja ma podstawy do tego, by spodziewać się, że Komisja Europejska będzie bronić wcześniej przyjętego stanowiska w sprawie gazociągu OPAL.

W 2016 roku Komisja Europejska wydała zgodę na wykorzystanie więcej niż 50 proc. przepustowości OPALu, jednak we wrześniu decyzja została uznana za nieważną.

Obecnie Rosja jest w trakcie budowy dwóch tras przesyłu gazu do Unii Europejskiej. Każda z nich omija Nord Stream 2 na Ukrainie oraz Turecki Potok, który biegnie przez Morze Czarne.

ycipk-1hkcj0

Zgodnie z innymi rosyjskimi źródłami Nord Stream 2 nie zostanie uruchomiony w najbliższym czasie. Na pewno nie przed końcem roku. Dlatego też Rosja prawdopodobnie będzie dążyć do podpisania umowy z Ukrainą.

Źródło: PAP, Biznes Alert

Polub WP Tech
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1hkcj0

ycipk-1hkcj0
ycipk-1hkcj0