Rosja testuje pocisk hipersoniczny Cyrkon. Wystrzelono go z okrętu podwodnego

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Getty Images | Sergei Bobylev
Karolina Modzelewska

04.10.2021 16:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Rosyjskie Ministerstwo Obrony pochwaliło się udanym testem pocisku hipersonicznego 3M22 Cyrkon. Pocisk wystrzelono z okrętu podwodnego Siewierodwińsk, który znajdował się na Morzu Białym. Dotarł on do celu zlokalizowanego na Morzu Barentsa.

Okręt podwodny SSN Projektu 885 K-560 Siewierodwińsk o napędzie atomowym dokonał drugiego udanego wystrzelenia pocisku naddźwiękowego 3M22 Cyrkon z Morza Białego na cel na Morzu Barentsa, jak poinformowało rosyjskie Ministerstwo Obrony.

Rosja testuje pocisk hipersoniczny Zircon

"Drugi testowy start naddźwiękowego pocisku manewrującego Cyrkon przeprowadziła załoga okrętu podwodnego o napędzie atomowym Siewierodwińsk po raz pierwszy pod powierzchnią morza z głębokości 40 metrów na Morzu Białym", jak można przeczytać w komunikacie, cytowanym przez TASS. Władze przekazały również, że lot pocisku od momentu jego wynurzenia do czasu, w którym dotarł do wyznaczonego celu "w pełni odpowiadał oczekiwanym parametrom".

Wcześniejszy test pocisku został przeprowadzony z okrętu nawodnego 22350 Admirał Gorszkow. Według TASS, Wladimir Putin przekazał, że Cyrkon zdolny do osiągnięcia prędkości około 9 machów i zasięgu 1000 km, wkrótce wejdzie do służby. Trudne do wykrycia pociski mogą znacząco poprawić zdolności do obrony i ataku Rosji.

Podczas forum wojskowo-technicznego Army-2021, które odbyło się w sierpniu, rosyjskie Ministerstwo Obrony podpisało kontrakt na pozyskanie pocisków Cyrkon z biurem projektowym NPO Mashinostroyeniya. Jego dyrektor generalny i główny projektant - Aleksander Leonow zapowiedział, że kontrakt zostanie zrealizowany do 2025 roku.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie