Rosja stworzy listę "obowiązkowych aplikacji", które będą na nowych smartfonach

Rosja stworzy listę "obowiązkowych aplikacji", które będą na nowych smartfonach02.12.2019 18:46
Rosja stworzy listę "obowiązkowych aplikacji", które będą na nowych smartfonach
Źródło zdjęć: © getty

Władimir Putin podpisał ustawę, która zobowiązuje producentów sprzętu elektronicznego, w tym smartfonów, do preinstalowania rosyjskich aplikacji. Ich lista nie jest jeszcze znana.

Przepis wejdzie w życie 1 lipca 2020 roku. Od tego dnia wszystkie nowe smartfony, komputery stacjonarne, laptopy, tablety oraz telewizory smart TV będą musiały być sprzedawane z zainstalowanymi już rosyjskimi aplikacjami. Ma to na celu wsparcie rosyjskich firm IT w walce z zachodnimi gigantami oraz ułatwienie życia Rosjanom, którzy nie będą musieli ściągać od nowa potrzebnych aplikacji.

Na razie nie wiadomo, które aplikacje będę obowiązkowe. Ich lista ma powstać w najbliższym czasie. Można spekulować, że znajdzie się tam rosyjska przeglądarka Yandex i portal społecznościowy VKontakte, czyli "rosyjski facebook".

Podpisanie ustawy przez prezydenta Rosji spotkało się z krytyką ze strony producentów sprzętu elektronicznego ponieważ nikt z nimi nie konsultował pomysłu.

Rosja coraz częściej wykonuje ruchy, które mają ją uniezależnić od zachodnich dostawców rozwiązań technologicznych i internetowych. Do tego stopnia, że w ostatnich tygodniach w Władimir Putin podpisał ustawę umożliwiającą całkowite odcięcie Rosji od internetu.

Źródło: Reuters

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Komentarze (0)