Rosja stworzy listę "obowiązkowych aplikacji", które będą na nowych smartfonach

Rosja stworzy listę "obowiązkowych aplikacji", które będą na nowych smartfonach

Rosja stworzy listę "obowiązkowych aplikacji", które będą na nowych smartfonach
Źródło zdjęć: © getty
Bolesław Breczko
02.12.2019 18:46, aktualizacja: 03.12.2019 07:38

Władimir Putin podpisał ustawę, która zobowiązuje producentów sprzętu elektronicznego, w tym smartfonów, do preinstalowania rosyjskich aplikacji. Ich lista nie jest jeszcze znana.

Przepis wejdzie w życie 1 lipca 2020 roku. Od tego dnia wszystkie nowe smartfony, komputery stacjonarne, laptopy, tablety oraz telewizory smart TV będą musiały być sprzedawane z zainstalowanymi już rosyjskimi aplikacjami. Ma to na celu wsparcie rosyjskich firm IT w walce z zachodnimi gigantami oraz ułatwienie życia Rosjanom, którzy nie będą musieli ściągać od nowa potrzebnych aplikacji.

Na razie nie wiadomo, które aplikacje będę obowiązkowe. Ich lista ma powstać w najbliższym czasie. Można spekulować, że znajdzie się tam rosyjska przeglądarka Yandex i portal społecznościowy VKontakte, czyli "rosyjski facebook".

Podpisanie ustawy przez prezydenta Rosji spotkało się z krytyką ze strony producentów sprzętu elektronicznego ponieważ nikt z nimi nie konsultował pomysłu.

Rosja coraz częściej wykonuje ruchy, które mają ją uniezależnić od zachodnich dostawców rozwiązań technologicznych i internetowych. Do tego stopnia, że w ostatnich tygodniach w Władimir Putin podpisał ustawę umożliwiającą całkowite odcięcie Rosji od internetu.

Źródło: Reuters

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)