Rosja straciła pociąg pancerny? Wyjaśniamy, czym jest ten sprzęt

Anton Heraszczenko, doradca Ministra Spraw Wewnętrznych Ukrainy, przekazał za pośrednictwem mediów społecznościowych, że w okolicach Melitopola Ukraińcy wysadzili rosyjski pociąg pancerny. Przypominamy, czym on jest i do czego służy.

Część pociągu pancernego z czasów II wojny światowej - zdjęcie ilustracyjne
Część pociągu pancernego z czasów II wojny światowej - zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Getty Images | Eugene Sergeev
Karolina Modzelewska

18.05.2022 | aktual.: 18.05.2022 20:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Heraszczenko za pośrednictwem Telegrama i Twittera przekazał: "pod wagonem wiozącym personel wybuchł ładunek wybuchowy. Tory kolejowe są uszkodzone, obecnie określa się liczbę rannych i ofiar śmiertelnych". Doniesienia o wysadzeniu przez Ukraińców rosyjskiego pociągu pancernego nie zostały jeszcze oficjalnie potwierdzone, ale warto przypomnieć, co to za sprzęt.

Rosyjski pociąg pancerny w Ukrainie

Już na początku marca Łukasz Michalik informował, że w Ukrainie zaobserwowano pociąg pancerny. Jego pojawienie się wywołało lawinę szyderczych komentarzy. Krytykowano, że Kreml korzysta z przestarzałego sprzętu, jednak nie wszystkie pociągi tego typu pamiętają zamierzchłe czasy. Nowoczesne i dobrze uzbrojone pojazdy wciąż mogą być cenną i skuteczną bronią. Od standardowych pociągów różnią się ochroną w postaci pancerza oraz wagonami uzbrojonymi m.in. w artylerię oraz karabiny maszynowe.

Jak zaznaczył Michalik, w materiale, który trafił do sieci, można zauważyć "pociąg składający się z platformy z dwoma pojazdami pancernymi, lokomotywy i wagonu przeciwlotniczego, na którym znajdują się dwa artyleryjskie zestawy z działkami 23 mm. Za nim znajduje się kilka wagonów – także opancerzonych – o różnym przeznaczeniu. Wśród nich zwraca uwagę zakryty plandeką, duży ładunek, a także dodatkowa lokomotywa i znajdująca się na końcu pusta platforma".

Nagranie zostało wykonane w okolicach Melitopola, ale nie wiadomo, czy Heraszczenko informował o wysadzeniu tego konkretnego pojazdu. Uważa się, że Rosja posiada łącznie cztery lub pięć pociągów pancernych z czasów sowieckich. Zostały one opracowane na początku lat 70. XX wieku w celu ochrony Kolei Transsyberyjskiej. Każdy pociąg składał się z kilku wagonów z czołgami podstawowymi, pojazdami opancerzonymi, pojazdami zaopatrzeniowymi, sprzętem do naprawy torów kolejowych i działami przeciwlotniczymi. Zastosowany w tej konstrukcji pancerz miał grubość od 5 do 20 mm.

Rosyjskie pociągi pancerne występują w różnych konfiguracjach. Zazwyczaj są wykorzystywane do eskortowania pociągów zaopatrzeniowych, naprawy torów na terenach, gdzie toczą się walki, wspierania piechoty czy transportu cennego sprzętu i materiałów, a także personelu. Rosja wykorzystała je podczas II wojny czeczeńskiej, podczas wojny w Gruzji w 2008 r., a ostatnio były widziane w Ukrainie.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski