Rosja. Putin pozwolił zestrzeliwać drony. Kontrowersyjna ustawa podpisana

Rosja. Putin pozwolił zestrzeliwać drony. Kontrowersyjna ustawa podpisana

Rosja. Putin pozwolił zestrzeliwać drony. Kontrowersyjna ustawa podpisana
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
03.12.2019 13:03

Władimir Putin podpisał ustawę pozwalającą policji oraz służbom specjalnym na zestrzeliwanie dronów. Prezydent Rosji nałożył także na sprzedawców urządzeń elektronicznych obowiązek instalowania krajowego oprogramowania.

Podpisana przez Putina ustawa odbiła się szerokim echem nie tylko w rosyjskich, ale także międzynarodowych mediach. Pomysł spotkał się z ogromną krytyką obrońców praw człowieka, według których nowe rozporządzenie, będzie kolejnym elementem ograniczania w Rosji praw i wolności obywatelskich.

Ustawa pozwala na zestrzeliwanie dronów w przypadku zagrożenia publicznego. Według obrońców praw człowieka, przepisy są zbyt ogólne i pozwalają na ich dowolną interpretacje, co może być bardzo niebezpieczne w skutkach.

Prawo do zestrzeliwania bezzałogowych urządzeń latających otrzymali funkcjonariusze policji oraz federalnych służb bezpieczeństwa, ochrony i więziennictwa.

Putin wprowadza obowiązek instalowania rosyjskiego oprogramowania

Prezydent Rosji podpisał pakiet dokumentów nakładający na sprzedawców urządzeń elektronicznych takich jak m.in. telewizory, komputery i smartfony, instalowanie krajowego oprogramowania. Według władz nowa ustawa ma wzmocnić pozycję oraz rozwój rosyjskiego sektora informatycznego. Zdaniem obrońców praw człowieka, nowe prawo przyczyni się do większej inwigilacji obywateli przez służby specjalne.

Nowe przepisy mogą doprowadzić do wycofania się zachodnich producentów z rosyjskiego rynku. Korzystają one bowiem z takich systemów, które nie pozwalają na instalowanie obcego oprogramowania.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)