Rosja inwestuje w 45 nanometrów

02.10.2007 09:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Rząd Rosji ma zamiar zainwestować 2,3 miliarda USD w budowę nowej fabryki układów scalonych. Pieniądze na inwestycję pochodzą przede wszystkim ze sprzedaży ropy naftowej i gazu do krajów Unii Europejskiej.

Rosja próbuje dotrzymać kroku krajom rozwiniętym. Zdecydowanie przegrywa obecnie konkurencję na rynku półprzewodników. W Federacji większość fabryk korzystają ze 180- i 250-nanometrowego procesu produkcyjnego. Tymczasem światowy standard to 90, 65 oraz 45 nanometrów.

Fabryka będzie wspólnym dziełem rządu Rosji i firmy Sintronics. Odpowiednią umowę ze strony Federacji Rosyjskiej zawarło Ministerstwo Rozwoju Ekonomicznego i Handlu. Do Kremla będzie należało 49% udziału w fabryce. Resztę obejmie Sitronics. Budowa fabryki rozpocznie się w styczniu przyszłego roku. Będzie ona wykorzystywała 300-milimetrowe plastry krzemowe i produkowała układy w technologii 65 i 45 nanometrów. Pierwsze chipy mają wyjechać z niej w listopadzie 2009.

To nie pierwsza tego typu inwestycja w ostatnim czasie. Niedawno media poinformowały, że AMD sprzedało Rosji część wyposażenia swojej drezdeńskiej fabryki procesorów.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także