Rosja gotowa odłączyć się od internetu. Pierwsze próby udane

Rosja gotowa odłączyć się od internetu. Pierwsze próby udane24.12.2019 09:26
Rosja gotowa odłączyć się od internetu. Pierwsze próby udane
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

To nie były czcze przechwałki - według Rosjan pierwsze testy "suwerennego internetu" zakończyły się sukcesem.

W testach brały udział instytucje państwowe i służby. Nie dotyczyły one zwykłych użytkowników. Rosjanie przez kilka dni sprawdzali, czy ich "suwerenny internet" spełni swoje założenia np. w kryzysowych sytuacjach - gdy kraj pozbawiony będzie dostępu do globalnej sieci.

Chociaż nie znamy technicznych szczegółów, to jak poinformował Aleksiej Sokołow z ministerstwa komunikacji, władze i operatorzy są gotowi na to, by "skutecznie reagować na zagrożenia". Wyniki eksperymentu mają zostać zaprezentowane prezydentowi Putinowi w 2020 roku.

Rosja budowę własnego, suwerennego internetu zapowiedziała w 2018 roku. W listopadzie b.r. weszła w życie ustawa, na mocy której rosyjskie władze mogą zablokować w kraju dostęp do globalnego internetu pod pretekstem np. cyberataków.

Niezależność od globalnej sieci i możliwość odłączenia się od niej w każdym momencie z jednej strony ma zapewniać dostęp do internetu w kryzysowych sytuacjach, ale z drugiej - grozi cenzurą. Krytycy ustawy jednoznacznie stwierdzają, że wbrew deklaracji rosyjskich władz jest ona działaniem mającym zwiększyć wpływ Kremla na kontrolę działań obywateli.

Zobacz też: Abonament RTV do likwidacji? Rząd nie ma takich planów, ale są też dobre informacje

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)