Rosja gotowa odłączyć się od internetu. Pierwsze próby udane

Rosja gotowa odłączyć się od internetu. Pierwsze próby udane

Rosja gotowa odłączyć się od internetu. Pierwsze próby udane
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Adam Bednarek
24.12.2019 09:26

To nie były czcze przechwałki - według Rosjan pierwsze testy "suwerennego internetu" zakończyły się sukcesem.

W testach brały udział instytucje państwowe i służby. Nie dotyczyły one zwykłych użytkowników. Rosjanie przez kilka dni sprawdzali, czy ich "suwerenny internet" spełni swoje założenia np. w kryzysowych sytuacjach - gdy kraj pozbawiony będzie dostępu do globalnej sieci.

Chociaż nie znamy technicznych szczegółów, to jak poinformował Aleksiej Sokołow z ministerstwa komunikacji, władze i operatorzy są gotowi na to, by "skutecznie reagować na zagrożenia". Wyniki eksperymentu mają zostać zaprezentowane prezydentowi Putinowi w 2020 roku.

Rosja budowę własnego, suwerennego internetu zapowiedziała w 2018 roku. W listopadzie b.r. weszła w życie ustawa, na mocy której rosyjskie władze mogą zablokować w kraju dostęp do globalnego internetu pod pretekstem np. cyberataków.

Niezależność od globalnej sieci i możliwość odłączenia się od niej w każdym momencie z jednej strony ma zapewniać dostęp do internetu w kryzysowych sytuacjach, ale z drugiej - grozi cenzurą. Krytycy ustawy jednoznacznie stwierdzają, że wbrew deklaracji rosyjskich władz jest ona działaniem mającym zwiększyć wpływ Kremla na kontrolę działań obywateli.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (255)