Rosja buduje swój własny internet. "Jesteśmy gotowi"

Rosja buduje swój własny internet. "Jesteśmy gotowi"

Rosja buduje swój własny internet. "Jesteśmy gotowi"
Źródło zdjęć: © PAP | Grigory Dukor
Arkadiusz Stando
16.03.2018 10:38

Doradca ds. informatyki prezydenta Federacji Rosyjskiej poinformował o projekcie prowadzonym przez agencje rządowe. Chodzi o stworzenie wewnętrznej sieci komputerowej, dostępnej wyłącznie na terenie kraju.

German Klimienko, doradca prezydenta informuje o prowadzonym projekcie budowy sieci komputerowej. W przypadku wojny jej zadaniem byłoby umożliwianie komunikacji dla administracji oraz społeczeństwa. Jak informuje Klimienko, projekt jest rozwijany już od dwóch lat.

- Z technicznego punktu widzenia jesteśmy już gotowi na taką akcję - powiedział German Klimenko rosyjskiej stacji telewizyjnej NTV 6 marca 2018 r. Dodał także, że taki ruch nie będzie problemem dla Rosjan. Mimo to wprowadzenie własnego internetu nie obyłoby się bez pewnych konsekwencji.
Odbiłoby się to negatywnie na rosyjskiej gospodarce i z pewnością na społeczeństwie. Rosjanie bardzo chętnie korzystają z możliwości globalnego internetu. Potwierdzi to każdy, kto kiedykolwiek miał styczność z grami online.

Rosjanie od 2016 roku pracują nad projektem pod angielską nazwą Closed Data Transfer Segment. Ma to uniezależnić rząd i siły zbrojne Rosji, od internetu, który Putin nazwał narzędziem CIA.

W 2010 roku rozpoczęto prace nad systemem operacyjnym, opartym na Linuksie. Tylko po to, aby uniezależnić się od systemów Microsoftu, które są amerykańskie. Została także uchwalona ustawa nakazująca przechowywanie dane rosyjskich obywateli wyłącznie na serwerach znajdujących się fizycznie na terytorium Rosji.

Źródło: Defenseone.com

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (165)