Uzbrojone psy‑roboty. To już nie scenariusz filmu
Są zwinne, szybkie i przystosowane do zadań specjalnych. Na chińskich pokazach militarnych w Zhuhai kilka dni temu mogliśmy zobaczyć innowacyjne roboty-psy wyposażone w sztuczną inteligencję, czyli model Q-UVG firmy DEEP Robotics, który dzięki swoim hybrydowym nogom porusza się z prędkością ponad 15 km na godz.
Choć producent nie mówi o jego bezpośrednim zastosowaniu, to chińskie psy-roboty mogą w znaczący sposób zmienić realizację misji wojskowych w trudnym terenie i wspomóc działania jednostek specjalnych. Chińska firma Deep Robotics stworzyła roboty Q-UVG, co oznacza czworonożne bezzałogowe pojazdy naziemne (Quadrupedal Unmanned Ground Vehicle). Co ważne, ich działanie jest wspomagane sztuczną inteligencją. Nowy model można było podziwiać na żywo w Zhuhai na China Airshow 2024.
Roboty-psy pojadą na zwiad, będą się wspinać, a nawet walczyć?
To nie pierwszy model czworonożnych robotów, tego typu maszyny są już wykorzystywane do różnych zadań w Ukrainie, ale ten wyróżnia się innowacyjnym sposobem poruszania się - każdą z nóg zintegrowano z kołem, co pozwala im osiągać prędkość średnio, jeszcze niższą od prawdziwego psa, czyli 15 km/h. Potrafi także szybko omijać przeszkody, wspinać się po schodach. Nie straszny jest im też gruz, liście, kamienie czy nierówne podłoże. Inżynierzy z Deep Robotics zadbali też o to, by nogi robota wyposażono w amortyzatory, które zapewniają stabilność i redukcję drgań.
Innowacją jest też to, że bezzałogowe czworonogi mogą pracować w grupie, co może przynieść nowe sposoby realizacji misji wojskowych. Widać to na filmie powyżej. Na pokazach militarnych firma zaprezentowała też, jak psy-roboty radzą sobie w grupie: dwa z nich miały widoczne mocowania na broń czy czujniki, pozostałe pełniły raczej rolę zwiadowców.
Firma Deep Robotics zapewniła też, że maszyny reagują na proste polecenia głosowe, jak: "wstań" czy "poruszaj się".
Roboty Q-UVG będą działać w trudnych warunkach
Q-UVG mogą pracować też w warunkach niekorzystnych dla ludzkiego organizmu, nie tylko ze względu na ukształtowanie terenu, ale i zakres temperatur: od –20 st. C. do plus 50 st. C. Jak tłumaczy firma Deep Robotics, modele Q-UVG działają z wykorzystaniem technologii percepcji syntezy jądrowej, co umożliwia robotom nie tylko szybkie pokonywanie przeszkód, wspinanie się po schodach przemysłowych, ale też przeprowadzanie autonomicznych inspekcji w każdej sytuacji pogodowej i pokonywanie innych trudności w stale rosnącej liczbie scenariuszy.
Amanda Grzmiel, dziennikarka Wirtualnej Polski