Roboty pracują szybciej i taniej o 70 proc. niż ludzie. Zobacz, jak to robią

Roboty pracują szybciej i taniej o 70 proc. niż ludzie. Zobacz, jak to robią

Roboty pracują szybciej i taniej o 70 proc. niż ludzie. Zobacz, jak to robią
Źródło zdjęć: © Youtube.com
21.04.2017 15:08, aktualizacja: 22.04.2017 14:24

Państwo Środka w ubiegłym roku doręczyło ponad 30 miliardów paczek. W ich sortowaniu coraz częściej pomagają roboty. Chińska firma transportowa STO Express postawiła właśnie na maszyny. W poniższym wideo możecie zobaczyć, jak sobie radzą.

Roboty każdego dnia sortują 200 tys. przesyłek. Taka automatyzacja kosztuje 70 proc. mniej niż ręczne sortowanie przez pracowników - informuje firma.

Samoładujące się maszyny (gdy energia wyczerpuje się, same ładują swoje akumulatory) pracują całą dobę przez siedem dni w tygodniu, bez żadnych przerw. Maszyny ważą i skanują paczki: odczytują adres dostawy i przenoszą przesyłki na odpowiednie miejsce, praktycznie nie popełniając przy tym błędów.

Produktywność wzrosła o 250 procent

Podobne rozwiązanie zastosowała także inna chińska firma - Przedsiębiorstwo Technologii Precyzyjnych Changying w Dongguan. Fabryka zajmująca się głównie produkcją telefonów komórkowych zastąpiła 590 pracowników robotami, a w rezultacie produktywność wzrosła aż dwuipółkrotnie. Wcześniej pracowało tam 650 pracowników – tylko 60 z nich utrzymało zatrudnienie. Ponadto w fabryce spadł też odsetek błędów przy produkcji - z 25 do 5 proc.

Obraz
© Wikimedia Commons CC0

Pozostaje pytanie, czy pozytywne skutki zastępowania ludzi robotami w najbliższych latach przełożą się na wzrost bezrobocia, a w dalekiej perspektywie na to, że wszyscy wylądujemy na zasiłku? Według Elona Muska, szefa Tesli i SpaceX, to całkiem prawdopodobne.

Z kolei były szef Microsoftu, Bill Gates jest zdania, że praca robotów i korzystanie ze sztucznej inteligencji powinny zostać opodatkowane.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)