Robot za 350 tys. zł podaje leki. Taki sprzęt ma szpital na Litwie

Robot za 350 tys. zł podaje leki. Taki sprzęt ma szpital na Litwie
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

27.09.2019 09:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Robot-asystent pomaga farmaceutom w wileńskiej aptece szpitalnej w Santaros Klinikos. Placówka zainwestowała 80 tysięcy euro w robota Consis B2. Nowe rozwiązanie ma usprawnić działania apteki i zaoszczędzić czas pracy farmaceutów.

W szpitalu Santaros Klinikos na Litwie każdego roku leczy się ambulatoryjnie około miliona osób. Jak informuje dyrektorka apteki, Rūta Bagdonavičienė, w związku z ogromnym przepływem pacjentów, na znalezienie i przyniesienie leku aptekarz traci bardzo dużo czasu. Aby usprawnić pracę, placówka zainwestowała w robota za około 350 tysięcy złotych.

Szacuje się, że aptekarz, sprzedając jednemu pacjentowi średnio trzy leki, na ich znalezienie i przyniesienie traci około 120 sekund. Właśnie z tego powodu, w wileńskiej aptece szpitalnej "zatrudniono" robota-asystenta. Consis B2 dwa razy szybciej znajduje potrzebne leki, ułatwiając tym samym pracę aptekarzom.

Komunikacja pomiędzy farmaceutą a robotem nie stanowi większego problemu. W momencie, kiedy dane wprowadzane są do systemu, robot otrzymuje sygnał, że aptekarz z konkretnego stanowiska pracy potrzebuje danego leku.

Robot w aptece w szpitalu w Santaros Klinikos został zainstalowany i zsynchronizowany z systemem komputerowym apteki przez niemiecką firmę Willach Pharmacy Solutions.

Jeden z szefów Willach Pharmacy Solutions, Andrzej Wasilewski, poinformował, że analogiczne rozwiązania technologiczne wdrażane są w aptekach w innych krajach, w tym także w Polsce.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)