Robot za 350 tys. zł podaje leki. Taki sprzęt ma szpital na Litwie

Robot za 350 tys. zł podaje leki. Taki sprzęt ma szpital na Litwie

Robot za 350 tys. zł podaje leki. Taki sprzęt ma szpital na Litwie
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
27.09.2019 09:31

Robot-asystent pomaga farmaceutom w wileńskiej aptece szpitalnej w Santaros Klinikos. Placówka zainwestowała 80 tysięcy euro w robota Consis B2. Nowe rozwiązanie ma usprawnić działania apteki i zaoszczędzić czas pracy farmaceutów.

W szpitalu Santaros Klinikos na Litwie każdego roku leczy się ambulatoryjnie około miliona osób. Jak informuje dyrektorka apteki, Rūta Bagdonavičienė, w związku z ogromnym przepływem pacjentów, na znalezienie i przyniesienie leku aptekarz traci bardzo dużo czasu. Aby usprawnić pracę, placówka zainwestowała w robota za około 350 tysięcy złotych.

Szacuje się, że aptekarz, sprzedając jednemu pacjentowi średnio trzy leki, na ich znalezienie i przyniesienie traci około 120 sekund. Właśnie z tego powodu, w wileńskiej aptece szpitalnej "zatrudniono" robota-asystenta. Consis B2 dwa razy szybciej znajduje potrzebne leki, ułatwiając tym samym pracę aptekarzom.

Komunikacja pomiędzy farmaceutą a robotem nie stanowi większego problemu. W momencie, kiedy dane wprowadzane są do systemu, robot otrzymuje sygnał, że aptekarz z konkretnego stanowiska pracy potrzebuje danego leku.

Robot w aptece w szpitalu w Santaros Klinikos został zainstalowany i zsynchronizowany z systemem komputerowym apteki przez niemiecką firmę Willach Pharmacy Solutions.

Jeden z szefów Willach Pharmacy Solutions, Andrzej Wasilewski, poinformował, że analogiczne rozwiązania technologiczne wdrażane są w aptekach w innych krajach, w tym także w Polsce.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)